Суди на Херсонщині зупинили пів сотні кримінальних справ через мобілізацію обвинувачених

1 месяц назад 0

Місцеві суди правобережжя Херсонської області від початку звільнення з-під російської окупації й до жовтня 2024-го зупинили провадження у щонайменше 51 кримінальній справі через мобілізацію підсудних. Серед них – обвинувачені в домашньому насильстві, крадіжці й зберіганні наркотиків.

Таку інформацію виданню “Вгору” надали три з чотирьох місцевих суддів: Херсонського міського, Нововоронцовського районного і Великоолександрівського районного. Лише в Херсонському апеляційному суді відмовилися відповідати, аргументуючи тим, що така інформація не задокументована.

Аналіз ситуації на Херсонщині

Можливість зупинки судового провадження через мобілізацію передбачена ст. 335Кримінального процесуального кодексу. Там вказано, якщо обвинуваченого призвали на військову службу під час мобілізації, то суд зупиняє провадження стосовно нього до звільнення зі служби.

На правобережжі Херсонщини впродовж 2023 та до жовтня 2024 року на підставі згаданої норми найбільше справ зупинив Херсонський міський суд – 39. Нововоронцовський і Великоолександрівський зупинили по шість кримінальних проваджень за цей час. 

У 2023 році зупинили розгляд 13 кримінальних справ, за 9 місяців 2024 – 38.

За ”,  на початок травня цього року в Україні призупинили розгляд близько 11 тисяч кримінальних справ через мобілізацію обвинувачених. Найпоширенішими категоріями справ, які поставили на паузу, виявилися крадіжка (ст. 185), ДТП з потерпілими (ст. 286, 286-1) та торгівля наркотиками (ст. 307). 

На Херсонщині ж ситуація дещо відрізняється. Найчастіше зупиняли провадження відносно обвинувачених у самовільному залишенні військової частини (ст. 407), крадіжці (ст. 185) та торгівлі наркотиками (ст. 307).

 

Як показують дослідження видань “” та , можливість зупинки судового провадження через мобілізацію деякі обвинувачені використовують, щоб уникнути вироку. Наприклад, за отримання хабаря чи важкий кримінальний злочин. Однак таких випадків на Херсонщині, схоже, немає.

Отримані дані з трьох судів на правобережжі свідчать, що 23 призупинені справи, тобто майже половина зі всієї кількості – це військові кримінальні правопорушення. Отже, вони стосуються вже мобілізованих громадян.

Юристка Благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я”, адвокатка громадської приймальні УГСПЛ в Херсоні Наталя Юрченко вважає, що на Херсонщині кількість рішень про зупинення судових проваджень через мобілізацію обвинуваченого дуже низька порівняно з Україною в цілому. На її думку, цей механізм є недосконалим, оскільки його теоретично справді можна використовувати для ухилення від кримінальної відповідальності.

Оксана Кривіцька,