Сумнівна конкурентність: майже половина тендерів на Херсонщині мала одного учасника

2 месяца назад 0

У Херсоні виявились проблеми з прозорістю та конкурентоспроможністю тендерних процедур. Усього регіон провів 402 тендери на понад 670 мільйонів гривень. 

Про це свідчить  держзакупівель Херсонського обласного благодійного фонду “Об’єднання” за III квартал 2024 року.

Попри те, що були проведені успішні тендери на значні суми, негативна динаміка з тендерами, які не відбулися через відсутність учасників, переможці з корупційним досвідом і відкритими судовими провадженнями може свідчити про недостатню ефективність та недостатню конкурентність процесу закупівель. Це негативна тенденція для регіону, який вже має переходити від гуманітарної підтримки до процесу відновлення.

За даними Prozorro за третій квартал 2024 року на Херсонщині було оголошено 593 тендери з відкритою процедурою закупівлі. Водночас 189 тендерів не відбулися через відсутність учасників. Серед організаторів було 96 установ Херсонщини. 

Загалом вдалось провести 402 тендери на загальну суму 670 737 665,02 гривень. Скриншот: Благодійний фонд “Об’єднання” 206 закупівель мали два та більше учасників, що створило конкурентне середовище і, потенційно, мінімізувало корупційні ризики.
196 тендерів, де було по одному учаснику, який також ставав і переможцем. Це досить великий показник і, потенційно, може викликати сумніви відносно конкурентності та прозорості проведення тендерних процедур.

Однак, аналітики більш схильні підозрювати, що тендер було спеціально спрямовано на конкретного учасника та підготовлено таким чином, щоб давати йому перевагу перед іншими учасниками. Ця практика є однією з форм корупції в електронних закупівлях та порушує умови конкуренції.

При цьому необхідно зазначити, що подібний результат може бути обґрунтований випадковим збігом обставин — наприклад, інші потенційні учасники відмовились від участі в тендері з ряду причин.

Окремо слід виділити такі види закупівель: Скриншот: Благодійний фонд “Об’єднання” Загальна сума закупівель, які не відбулись, склала 143 532 314,81 гривні. Також було скасовано дві закупівлі загальною сумою 416 562,00 гривень.

З одного боку, це може свідчити про те, що місцеві підприємства не мають достатньої конкурентної спроможності в порівнянні з іншими учасниками, що може бути наслідком недостатнього капіталу, освіти, технічних знань і, звісно, військові дії на території області. З іншого боку, це може свідчити про упередженість у відносинах між продавцем та учасниками тендерів. Це досить низький показник, як наслідок дуже низьке наповнення місцевого бюджету від податків місцевих підприємців.

Наприкінці жовтня Президент України  підписав законопроєкт №11057 про обовʼязкову публікацію кошторисів при публічних закупівлях, відомий також як закон про "прозоре будівництво". 

Також на початку листопада Європейська комісія опублікувала звіт про прогрес України як країни-кандидатки на вступ до ЄС у 2024 році. У цьому звіті розглядається відповідність українських стандартів критеріям Євросоюзу, а  виділено в окремий розділ.

Анна Бальчінос,