В Херсоні тарифи на опалення виростуть від 28% до 43%
3 года назад 0
Як би ми того не хотіли, а літечко пішло, не за горами – опалювальний сезон із його «шокотарифами».
Зі свого боку теплопідприємства Херсона почали готуватися до зимового періоду ще в кінці літа – зокрема розробили нові тарифи (причому по-новому – на виробництво, транспортування, постачання). До того ж уже встигли провести, як вони це називають, «відкриті громадські обговорення». Що, й ви пропустили? Так, більшість містян не чула та не знала. Тепловики оприлюднюють свої анонси на своїх сайтах. Так дозволяє закон, і неважливо, яка аудиторія охоплена чи хтось узагалі читає новини на сайтах тепловиків. «Птичка» поставлена.
У ТІСНОМУ КОЛІ
Так от, Херсонська ТЕЦ провела свої «обговорення» ще в серпні. Запрошували на нього чиновників із міськради та ОДА, представників НКРЕ. І що цікаво, як записано в протоколі засідання, на електронну пошту пропозиції та зауваження не надходили, не було питань і під час «громадських слухань». Тобто всі присутні – чиновники та робітники ТЕЦ – погодилися, що тариф на транспортування треба піднімати на 23,46%.
Нещодавно в програмі «Українського радіо. Херсон» заступниця голови правління зі збуту теплової енергії АТ «Херсонська ТЕЦ» Олена Кузьміна пояснила: «Відповідно до закону тарифи повинні бути економічно обгрунтованими. Тариф на виробництво вже встановлений Національною комісією, яка здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг. А ціна на транспортування та постачання змінюватиметься. Остаточне рішення щодо тарифів – за виконкомом Херсонської міської ради. Воно має бути прийняте вже до кінця вересня. Ми отримаємо нову вартість 1 Гкал із урахуванням цих трьох складових: виробництво, транспортування, постачання».
За її словами, тариф може зрости до 28%. Водночас, згідно з проектом, вартість транспортування тепла збільшиться на 23%, вартість постачання підніметься вдвічі.
«Зростання обумовлено паливною складовою, яка входить до структури тарифу та становить понад 60% від вартості. Ціна на газ зростає, й це не може не впливати на тарифи», – каже Олена Кузьміна.
Навряд абоненти ТЕЦ забули про платіжки минулого сезону, суми в яких перевищували 70 грн. за квадратний метр житла. А це для квартири в 50 квадратів – 3500 гривень! Та більшість пенсіонерів навіть не мають такої пенсії! А субсидії вже давно не покривають в повному обсязі комунальні платежі. Ще й держава знайшла метод зменшити кількість субсидіантів. У людей – страшенні борги. Що з цим буде робити новий власник Херсонської ТЕЦ «Нафтогаз», дуже цікаво. Нагадаємо, Фонд держмайна передав Компанії нашу теплоцентраль, але досі триває метушня з документами.
ПОВНИЙ ПЕРЕГЛЯД ТАРИФУ
КП «Херсонтеплоенерго» теж поквапилося. Як уже повідомляла «Гривна», на сайті підприємства оприлюднили наміри про підвищення тарифу на понад 43%. А минулого тижня, 21 вересня, там також уже встигли провести «відкриті громадські слухання», про які мало хто встиг дізнатися. Судячи з фото на сайті КП, «відкрито» обговорили тариф чоловік із двадцять.
За протоколом, «були присутні голови ОСББ, активісти, представники незалежної преси». Зокрема «Гривну», яка притримується нейтралітету та є неупередженою, взагалі не запрошували, хоча це раніше завжди робили й водоканал, і теплоенерго та інші КП.
Відтак резюме цього засідання: присутні вирішили підтримати повний перегляд тарифів теплоенерго.
І до речі, хоча раніше заступник мера Володимир Пепель акцентував, що тариф на тепло має приймати НКРЕ, а не місцева влада, як-то зробили за колишнього мера, тепер він повідомив, що це – таки функція місцевої влади. Остаточну вартість теплопостачання для херсонців планували розлянути на засіданні виконкому міськради 29 вересня.
ОСББ НЕ ПОСПІШАЮТЬ
Тим часом у мерії звітують, що соцсфера (а це заклади освіти, охорони здоров’я та культури) на 100% готова до початку опалювального сезону.
«Кабмін визначив дедлайн звітування про 100-процентну готовність до опалювального сезону – 1 жовтня. Міський голова Ігор Колихаєв дав завдання всьому енергетичному комплексу міста завершити підготовку до опалювального сезону не пізніше 20 вересня. Що ми маємо на сьогодні? Соцсфера звітує про 100-процентну готовність. До включення опалення готові 97% будинків, які обслуговують керуючі компанії. Стосовно ОСББ, ЖБК і відомчих будинків ситуація не радісна: готові приймати тепло в Суворовському районі 51% будинків, у Дніпровському – 48%, у Корабельному – 27%», – розповів Володимир Пепель.
За словами голови Корабельної райради Наталії Чорненької, до кінця минулого тижня показник готових приймати тепло ОСББ у цьому районі мав скласти вже 50%.
Деякі ОСББ лише зараз розпочали ремонтні роботи мереж, але є й такі, що взагалі вважають необов’язковою наявність акта готовності будинку. Але відповідно до законодавства, теплопостачальні підприємства не зможуть надавати послуги будинкам, у яких не буде акта готовності. Будинки повинні викoнaти peмoнтнo-пpoфiлaктичнi poбoти у внутpiшньoбудинкoвиx cиcтeмax, пpoмивaння, нaлaгoджeння та гiдpaвлiчнi випpoбувaння cиcтeм цeнтpaлiзoвaнoгo oпaлeння тощо.
ГАЗ – ПО 20 ГРИВЕНЬ
А взагалі якою буде ця зима – не хочеться й уявляти, щоб не псувати настрій. Адже зараз головною проблемою початку опалювального сезону в закладах соцсфери є закупівля газу. Як повідомили чиновники, вартість «блакитного палива» для організацій зростає дуже швидко й уже сягнула більше 20 (!) гривень за кубометр. Тому з міського бюджету потрібно буде виділяти додаткові кошти, аби в школах, дитсадках і лікарнях узимку було тепло.
Гривна