В Україні внесли зміни до правил зупинки автомобілів на блокпостах

1 день назад 0

Українські поліцейські стали частіше посилатися на 7 пункт 35 статті Закону "Про Національну поліцію", який дозволяє зупинку автомобіля за наявності державних обмежень на рух. Це нововведення замінило практику перевірок у разі розшуку чи адміністративних правопорушень.

Експерти попереджають про можливі порушення закону. Водіям радять уважно перевіряти підстави для зупинки на блокпосту та вимагати офіційні документи, що підтверджують обмеження, та не передавати документи без підстав.

Відповідно до статті 35 Закону "Про Національну поліцію", до підстав зупинки поліцейськими транспортного засобу належать: порушення ПДР, технічна несправність ТЗ, підозра у причетності до злочину, розшук автомобіля. У воєнний час діють додаткові правила, які дозволяють тимчасово обмежувати рух на блокпостах. Але юристи попереджають водіїв, що це не дає автоматичного права вимагати військовий білет у всіх поспіль. Для цього має бути підстава.

Крім того, юристи радять водіям завжди мати при собі документи та за необхідності пред'являти їх. Процес перевірки документів можна зафіксувати на відео.

Раніше юристи розповіли про те, що інколи перевірка документів на блокпосту закінчується для водія складанням адміністративного протоколу за нібито водіння у стані алкогольного сп'яніння.

Так, адвокат Роман Симутін стверджує, що в деяких випадках після того, як на блокпосту правоохоронці проводять поверховий огляд автомобіля і нічого не знаходять, водія просять подути в алкотестер або відмовитися. Деякі реагують на це надто емоційно та відмовляються. Тоді щодо водія складають адміністративний протокол за ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Це штраф у розмірі 17 000 гривень та позбавлення посвідчення водія на строк 1 рік.

Навряд чи така практика має масовий характер. Але знати про неї автомобілістам все ж таки необхідно.

Потрібно врахувати, що якщо водій не погоджується з результатами алкотестера або не погоджується пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки автомобіля, то він має право вимагати здати аналізи в медичній установі. Поліція має надати суду як доказ відео з нагрудних камер поліцейських, які зупинили автомобіль. Відео має бути безперервним. Інакше суд його не прийме як доказ і ухвалить рішення на користь водія.