Ветерани та ветеранки війни мають право отримати від держави медикаменти безоплатно або з невеликою доплатою
6 часов назад 0
Держава продовжує реалізацію програм із забезпечення ліками Захисників на стаціонарному та амбулаторному лікуванні. Ветерани та ветеранки війни мають право отримати від держави медикаменти безоплатно або з невеликою доплатою. Держава гарантує забезпечення препаратами, які лікують хронічні хвороби, онкологію, розлади психіки, серцево-судинні, судинно-мозкові та інші захворювання.
Про це повідомляє .
Звертаємо вашу увагу, що держава забезпечує медикаментами та медичними виробами у разі вашого стаціонарного або амбулаторного лікування у закладах, законтрактованих НСЗУ.
Держава гарантує наступне:
Для профілактики та лікування хронічних захворювань ветерани та ветеранки можуть отримати медикаменти через державну програму «Доступні ліки», яку адмініструє Національна служба здоровʼя України (НСЗУ).
Програма включає препарати для лікування та профілактики інсультів, інфарктів, діабету, глаукоми, мігрені, метаболічних, аутоімунних, запальних та інших хвороб. Їх можна отримати в аптеках маючи електронний рецепт від лікаря.
Про програму, а також захворювання, по яким відшкодовуються кошти за ліки, можна детальніше дізнатись на сайті НСЗУ .
Зазначається, що на стаціонарному та амбулаторному лікуванні пацієнтам гарантується отримання медичних препаратів з Національного переліку основних лікарських засобів. Цей перелік включає ліки, які рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоровʼя, а їх ефективність, безпека і терапевтична дія доведена у світі. Медзаклади закуповують медикаменти самостійно за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Національний перелік основних лікарських засобів – це гарантія безоплатного базового лікування.
У Національний перелік основних лікарських засобів входять медпрепарати для лікування онкології, туберкульозу, гепатитів, розладів психіки та поведінки, серцево-судинних, судинно-мозкових й багато інших захворювань.
Перелік ліків можна знайти у постанові Кабінету міністрів України, який змінюється та доповнюється щорічно, .
Також для забезпечення лікарень медичними препаратами та виробами діє централізована державна закупівля ліків. Їх придбанням займається Міністерство охорони здоровʼя через Державне підприємство «Медичні закупівлі України». Для пацієнтів вони також є безоплатними. Це препарати для лікування онкології, серцево-судинних захворювань, ДЦП, розсіяного склерозу та інших хвороб. Щодо медвиробів, то їх номенклатура дуже широка – від катетерів і бинтів до штучних судинних клапанів й хірургічних інструментів.
Перелік безоплатних ліків та медвиробів можна знайти на сторінці ДП «Медичні закупівлі України» .
Крім того, зазначимо, що у різних містах та областях діють місцеві соціальні програми із забезпечення мешканців безоплатними ліками. Найчастіше це препарати для важкохворих пацієнтів, а також тих, хто має рідкісні захворювання. Щоб дізнатись, які медикаменти можна отримати за даними програмами, варто звернутися до органів місцевого самоврядування.
Скористатись своїм правом отримати безоплатні ліки можна за програмою «Доступні ліки», що діє через електронний рецепт, який ветеран або ветеранка можуть отримати на прийомі у сімейного лікаря або терапевта. У відомстві вчергове нагадали про обов’язкове укладення декларації з сімейним лікарем.
Під час прийому медичний працівник поінформує щодо можливості отримати ті чи інші ліки за програмою. Після цього сімейний лікар сформує електронний рецепт і на мобільний телефон надійде смс-повідомлення з номером та унікальним кодом погашення. В аптеці необхідно надати ці реквізити і фармацевт запропонує наявні лікарські засоби. Скористатись електронним рецептом можна впродовж 30 днів (наркотичні засоби протягом 10 днів).
Як повинен діяти пацієнт (маршрут пацієнта), щоб отримати «Доступні ліки» дізнайтесь на сайті НСЗУ .
У разі госпіталізації лікар має зробити призначення, але доцільно поцікавитись чи входять у нього ліки з Національного переліку основних лікарських засобів. Цими медпрепаратами пацієнти мають забезпечуватись на весь період лікування. Якщо той чи інший лікарський засіб не входить до Нацпереліку, то слід поцікавитись його аналогом, який можуть надати коштом держави.
Також лікар повинен повідомити про наявність місцевих програм забезпечення пацієнтів ліками. Практично кожне місто має відповідну цільову програму. Якщо цю інформацію не надали, то її можна отримати у Департаментах охорони здоровʼя місцевих органів влади.
Перевірити наявність препаратів у лікарні можна на інформаційних дошках закладу, на офіційному сайті лікарні у відповідному розділі, а також на порталі «Є ліки» .
У відомстві заклилали наполягати на своєму праві отримати ліки безоплатно. Якщо ж у Вас вимагають гроші за медпрепарати або медвироби, які держава вже купила, то слід звернутись до головного лікаря або керівника лікарні для отримання пояснень, зареєструвати скаргу у канцелярії медзакладу (не забудьте записати вхідний номер документа) і залишити скаргу у міському або обласному департаменті охорони здоровʼя.
Своєю чергою, з усіма питаннями та скаргами щодо неналежного надання медичних послуг можна звернутись до Національної служби здоров’я України за телефоном 16-77 або заповнити онлайн-форму .