Відпочинок на Півдні: розкрити таємниці античної Ольвії

2 года назад 0

Доторкнутися до античності без поїздки до Греції чи Італії… Можливо! Залишки стародавніх цивілізацій є й в Україні, а саме на Півдні. Тож якщо вас вабить романтика давніх городищ і цікавить, як жили люди на початку нашої ери й до неї, тоді варто їхати на Миколаївщину. Там розташований Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія».

Село Парутине розташоване за 40 кілометрів від обласного центру – Миколаєва. Місцина надзвичайно мальовнича. Населений пункт розкинувся на березі Бузького лиману. Саме на його території знаходяться рештки античного міста-держави. Ольвія (у перекладі з грецької – щаслива) була заснована на початку шостого століття до нашої ери і  проіснувала майже тисячоліття. Про дивну країну в своїх творах згадував ще Геродот… Розкопувати античне городище почали 120 років тому. У вересні цього року виповнюється сто років, відколи це місце взяли під державну охорону. Відома археологиня, членкиня-кореспондентка Національної академії наук України Алла Буйських вважає Ольвію унікальною пам’яткою світового масштабу.

«Річ у тім, що на відміну від інших античних пам’яток, відомих у Середземному морі (Італія, Греція, Туреччина, Болгарія), тут немає ані середньовічного культурного шару, ані сучасного міста. Лише період античності. Ольвія є справжнім парадізом для професійних археологів», 
— додає Алла Буйських.Останніми десятиріччями археологічна наука в Україні фінансувалася за остаточним принципом. Чого не скажеш рік нинішній. Держава нарешті звернула увагу на галузь належним чином і розкопки в Ольвії набули масштабного розмаху. Недавно тут знайшли нові стародавні поховання з артефактами, зокрема, могилу немовляти. І це одна із сенсацій Ольвії.

«Маленьких діток ховали у великих посудинах, які імітували те, звідки виходить людина, черево матері. Невеличкий скелет ми виявили амфорі. Посудину датували початком V століття до нової ери, вона повністю збереглася, просто була дещо вдавлена землею. Це виправлять реставратори. У момент виявлення цієї знахідки в мене прямо сльози на очах виступили. В середині амфори, крім кісточок цього немовляти, лежала ще така малесенька чашечка, яку йому туди так і поклали» , — розповідає археологиня.

    Ольвія – не лише місце, де постійно виявляють стародавні поховання. 300 гектарів! На них розкинувся цілий  комплекс пам’яток відомого античного міста-держави. Тут є унікальний лапідарій. А чого лишень вартий Зевсів курган!   Пам’ятка знаходиться в центрі старовинного городища і датується II століттям вже нашої ери. За словами істориків, пам’ятка прекрасно збереглася, проте  її нещадно пограбували, і, схоже, це було не раз. Крадії тут побували ще до тих часів, як курган ідентифікували археологи.

«Скоріш за все, тут була похована особа чи особи, які мали особливий статус у міській ієрархії. Це могла бути міська аристократія або навіть вихідці із храмового жрецтва. Через те, що курган пограбований, ми не можемо стверджувати напевно, хто саме тут покоївся» , — зазначив історик Валерій Чернявський. 

Минуріч Ольвію практично не відвідували туристи. Позначився ковідний карантин. Наразі в заповіднику нове керівництво і маса планів. Тут хочуть відновити деякі археологічні об’єкти та збудувати комплекс для архітекторів-волонтерів, які приїжджають в Ольвію в експедиції.

Також адміністрація говорить, що ведуться перемовини про інтерактивні екскурсії. Вартість квитків до археолого-історичної перлини прямо смішна – самостійне відвідання — 25 гривень, а з екскурсоводом – 40 гривень. І це за півторагодинну екскурсію! Таємниче місце завжди привертало увагу митців. Ольвію зображують на картинах, під враженням від городища створюють скульптури. Всього за 350 метрів від заповідника мешкає заслужений художник України Володимир Бахтов. Митець та історичний реконструктор все своє життя присвятив Ольвії. Під неї навіть стилізував своє житло. У дворику, який скидається на грецький, дуже багато цікавиш штучок, із тих, що виявляють на території городища. 

«Люди, знаючи мою любов к каменю, а я цією хворобою я заразив все Парутине, каміння не колекціонують і не продають, а дарують мені. Тут майже в кожному дворі знайдеться античний камінчик», — говорить художник.Ольвію митець зображає на своїх роботах у різних техніках. Особливо любить офорт. У його майстерні багато листів з міді чи цинку, на яких видно дивні малюнки. Офорт – непроста техніка, але досить чітка.На частині робіт художник зобразив ініціацію. Це містичний ритуал античних людей. Його учасники переживали транс і своєрідне переродження…

Марина САВЧЕНКО, Новий день
Фото автора.


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.