«Виплати від Трампа» та фонди-підробки: в Україні активізувалися «банківські» шахраї. Топ-5 схем

1 день назад 0

З початку повномасштабної війни карткові шахраї  виманили в українців понад 1,5 млрд грн . При цьому понад 83% всіх шахрайських схем з платіжними картками припадає  на інтернет-схеми , лише близько 17% – це злочинні дії за допомогою фізичних пристроїв (банкоматів, POS- та платіжних терміналів). Методи шахраїв стають дедалі витонченішими, а тому останнім часом  активізувалося як мінімум 5 відносно нових схем обману .
Про це розповіла заступниця голови правління Глобус Банку Анна Довгальська. Вона виділила  такі популярні шахрайські схемиякі активно застосовуються у 2025 році :

  • "Виплати від Трампа"

Аферисти розпустили фейк, що ще до інавгурації  Дональд Трамп нібито оголосив "виплату для всіх українців" у розмірі 6500 грн . А для отримання коштів нібито потрібно заповнити форму у "соціальній програмі". Звісно, у форму мають вноситися персональні дані, які дозволяють аферистам обчищати банківські картки.

"Найчастіше шахраї використовують відомих політиків, керівників держав… Через те, що запропоновані для отримання суми не дуже значні, частина громадян реагує на це" , – розповіла банкір.

Також, за її словами, почастішали випадки шахрайства на тлі виплат за програмою "Зимова єПідтримка". "Крім того, актуальність такої схеми зросла після заяв про виплати за кордоном. Такі схеми не оминули стороною і  користувачів українських банків , де шахраї заманюють клієнтів на фальшиві онлайн-програми допомоги" , – додала Довгальська.

  • Соцфонди-фальшивки

Аферисти створюють підроблені сторінки благодійних фондів.  "Хвиля появи нових благодійних організацій, благодійних ініціатив спонукає шахраїв до створення фальшивих сторінок реальних благодійних фондів, які нібито збирають кошти на боротьбу з глобальними катастрофами або епідеміями. Це пов'язано з великою популяризацією міжнародних ініціатив у допомозі українцям, де шахраї  прикриваються чужими благородними цілями , – розповіла експертка.

  • "Розпродаж через ліквідацію складу"

За словами банкірки, покупців заманюють "нереально низькими цінами", які іноді  в десятки разів нижчі від ринкової вартості товару . Головним чином йдеться про гаджети: мобільні телефони, планшети, ноутбуки і т.д. А головне пояснення "низьких цін" – "ліквідація складу", "розпродаж контрафакту", "демонстраційні одиниці товару". В результаті  покупець вносить передоплату і просто не отримує товар , а зв'язок із продавцем обривається.

  • "Боротьба банку з шахраями"

Українцям почали активно телефонувати аферисти, які видаються співробітниками банків. Цей метод не новий, але тепер зловмисники  вигадали нову цинічну "причину" дзвінка . Нібито він відбувається саме з метою запобігання "шахраям, які можуть дзвонити". У розмові з потенційними жертвами злочинці використовують технології НЛП, апелюючи до страхів. Це призводить до того, що громадяни, не підозрюючи обману,  самостійно надають злочинцям свої персональні дані .

"Шахраї, як і раніше, намагаються викрасти у громадян  персональні дані карт – дуже часто за допомогою психологічного тиску, навіювання та нейролінгвістичного програмування" , – акцентувала Довгальська.

  • "Збір на дрони та авто"

"Під час війни  дуже часто шахраї використовують соцмережі (трохи рідше телефонні дзвінки) для фіктивного "збору коштів на дрони", "донати на авто" для конкретного підрозділу ЗСУ, або нав'язливо просять допомоги для постраждалих від військової агресії. При цьому часто використовують  справжні фотографії, назви та номери військових бригад ", – пояснює експертка.

Соціальні тренди, нові технології, невідкладність допомоги під час війни, недостатня обізнаність громадян у цифровій інфраструктурі сприяють виманюванню коштів та розкриттю персональних карткових даних, упевнена банкірка.

"Шахраї набагато швидше адаптуються до будь-яких технологічних новинок, ніж користувачі платіжних карток . До того ж вони концентрують зусилля на суто психологічних моментах, що ґрунтуються на відсутності критичного сприйняття інформації, на незнанні громадян усіх "підводних каменів" активності в інтернеті, часто апелюючи до емоцій, а не до раціо. Незважаючи на масштабну просвітницьку роботу банків, НБУ та експертів, обсяги карткового шахрайства в Україні продовжують зростати. А за попередніми підрахунками  протягом 2022-2024 років шахраї вкрали у громадян близько 1,5-1,7 млрд грн ", – наголосила банкірка.