У Херсоні місцева влада шукає рішення проблем з опаленням
3 года назад 0
Відповідно до нормативних актів опалювальний сезон в Україні стартує, коли середньодобова температура протягом трьох діб у регіоні не підійматиметься вище 8 градусів за Цельсієм. Тоді теплогенеруючі компанії починають централізовано постачати тепло до житлових будинків, закладів соціальної сфери, інше. Окрім централізованого опалення в місті є ще один вид – індивідуальне, і воно не завжди має відношення до житла. Це ще й заклади бюджетної сфери, які мають власні об’єкти генерації (котельні або топкові).
Від того, яким чином тепло потрапляє до будівлі, залежить його вартість. Втім, й у цих категоріях є тонкощі тарифоутворення. Будемо розбиратися.
Теплогенеруючих підприємств у Херсоні чотири: два великих – це комунальне «Херсонтеплоенерго» та державне «ТЕЦ», й два приватних – «Теплотехніка» і «Теплогенерація». Вони постачають тепло трьом категоріям: населенню, бюджетній сфері – це заклади освіти, культури й охорони здоров’я, та категорії, яка зазначається, як «інші» – це комерційні структури: перукарні, офіси, магазини, майстерні й т.д. На херсонські теплопостачальні підприємства газ подає ТОВ «Нафтогаз трейдинг». Для населення, яке отримує тепло централізовано, у тариф на тепло за 1 кубометр газу закладається ціна 7,42 грн.
Для бюджетної сфери, що отримує тепло централізовано – 13,6 грн без ПДВ за 1 кубометр газу, для категорії «інші» ціна за 1 кубометр газу зафіксована лише на жовтень – 24 грн. Для населення та бюджету ціна фіксована на весь опалювальний сезон 2021-2022 рр. Ціна в листопаді для категорії «інші» може змінитися, адже все залежить від становища на газовому ринку. Для того, щоб кожного місяця не потрібно було змінювати тарифи на тепло з урахуванням змін ціни на газ у цій категорії, Кабінет міністрів України має затвердити форму, за якою підприємства самі робитимуть перерахунки.
Підсумуємо для отримувачів централізованого теплопостачання :
- Населення – 7, 42 грн/кубометр;
- Бюджет – 13,6 грн/кубометр без ПДВ;
- «Інші» – 24 грн/кубометр зафіксовано лише на жовтень і може змінюватися кожного місяця у будь-який бік.
У ТОВ «Нафтогаз трейдинг» пояснюють коливання цін: ціна природного газу є волатильною і залежить від індикативів імпортного ресурсу на момент отримання заявки, обсягу замовленого ресурсу та термінів оплати.
Волатильність — це статистична міра, за якою оцінюють діапазон прибутковості для одного активу або цілої їхньої групи.
Тепер про тонкощі. Уряд встановив вартість газу 13,6 грн без ПДВ для бюджетної сфери, заклади якої отримують теплопостачання централізовано. Але частина закладів бюджетної сфери мають власні котельні та виробляють тепло для власних потреб, а відтак належать до категорії індивідуального опалення, ціна на газ у якій не зафіксована, і тут діють правила ринку з тією самою волатильною ціною.
Лікарні та школи по всій Україні опинилися заручниками ринкових відносин й вимог законодавства одночасно. Для того, аби закладам бюджетної сфери з власними котельнями чи топковими отримати для вироблення тепла газ, потрібно оголосити тендер. Ринкова ціна для місцевих бюджетів непідйомна, а в оголошених тендерних закупівлях охочих брати участь немає. І це не дивно – Уряд не може визначитися з остаточною ціною, а газопостачальні підприємства остерігаються укладати договори без впевненості у тому, що не втратять прибутків. З огляду на підписаний 30 вересня Меморандум, всі громади країни очікують офіційних пропозицій щодо ціни.
Між тим, вже майже середина осені й середньодобова +8 не забариться. Міський голова Ігор Колихаєв зібрав нараду, аби спільно знайти рішення, як правильно чинити у правовому полі, щоб забезпечити місто теплом. Увечері 11 жовтня, відбулось засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій стосовно питання постачання газу бюджетним установам в опалювальний сезон 2021-2022 рр.
Оскільки відсутність газопостачання негативно вплине на роботу закладів освіти, охорони здоров’я, соціальної сфери, органів виконавчої влади, комісія вирішила визнати ситуацію надзвичайною. Відтак, щоб дати можливість закладам соціальної сфери з власними об’єктами генерації отримувати газ для вироблення тепла, визнання ситуації надзвичайною дозволить укладати договори на постачання природного газу з ТОВ «Нафтогаз трейдер», як з постачальником останньої надії (компанія входить до структури НАК «Нафтогаз»). При цьому, ціна на газ буде фіксованою -16,8 грн/кубометр, а процедура укладання договору – переговорною. Відмінність її від тендерної – тривалість, на думку заступника міського голови Володимира Пепеля двох тижнів має бути достатньо.
Тепер увага: херсонці, що мають індивідуальне газове опалення, сплачують за газ відповідно до цін постачальника газу, з яким уклали договір.
Ціна 7,42 грн за кубометр газу – це частина теплоутворювального тарифу для підприємств, що подають тепло централізовано.
Наступне питання – готовність теплопостачальних підприємств до опалювального сезону.
Так, теплопостачальні підприємства дійсно до подачі тепла готові. І мають укладені договори з ТОВ «Нафтогаз трейдер». А ще мають перед НАК «Нафтогазом» борги, частина з яких – несплата містянами за послуги. Наприклад, Херсонській «ТЕЦ» містяни заборгували 200 млн грн. Своєю чергою, ТЕЦ винна НАК «Нафтогазу» близько 900 млн грн. «Херсонтеплоенерго» має борги перед облгазом за транспортування – 36 млн грн.
Відповідно до постанови Кабміну, ця сума ділиться: до 1 червня 2021 року 13 млн грн йде під реструктуризацію на 84 місяці. 23 млн грн, що залишилися, потрібно віддати. Підприємство на цей час сплатило 600 тис. грн, близько 8 млн сплатить місто. Решта суми регламентується гарантійним листом, що до кінця року її теж сплатять. Як тільки облгаз дає дозвіл на зняття пломби – теплопостачальні підприємства почнуть виробляти тепло, яке централізовано піде мережами до будинків та закладів соціальної сфери.
А поки Херсон разом з іншими містами України чекає на рішення Уряду, так само готується укладати договори з газопостачальною компанією і так само намагається вирішити питання з боргами теплопостачальних підприємств перед облгазами. А ще – так само звертається до тієї частини містян, які мають змогу сплачувати за комунальні послуги, але чомусь цього не роблять: ніщо не виникає з нічого і не зникає безслідно.
Заборгованості невеликих сум стають величезними боргами, від яких, у висновку, потерпаєте й ви, і ваші близькі. Тільки подумайте над цією цифрою: 200 млн грн боргу за опалення лише одній теплопостачальній компанії! 200 млн грн – це нові й полагоджені мережі, оновлене обладнання, вчасно сплачені зарплати. Цього всього немає, тому що й 200 млн грн у підприємства немає. Але може бути, адже все залежить від нас!
Херсонська міська рада