У Херсоні виникла необхідність встановити загальнобудинкові лічильники
3 года назад 0
У Херсоні налічується 1727 багатоповерхових будинків, із них у 1613-ти відсутні вузли комерційного обліку води (загальнобудинкові лічильники). Лише в 114-ти такі лічильники встановлені
Нещодавно мешканці херсонських багатоповерхівок почали отримувати повідомлення від МКП «Херсонводоканал» про намір установити комерційні лічильники за деякими адресами міста. У херсонців виникло багато питань щодо механізму встановлення приладів і їхньої вартості. Відповів на питання директор «Херсонводоканалу» Віктор Скобліков.
— Чим саме викликана необхідність установлення приладів комерційного обліку води й індивідуальних квартирних лічильників?
— У 2020 році до Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» внесені зміни, згідно з якими до 1 серпня 2022 року багатоповерхові будинки мають бути обладнані вузлами комерційного обліку води. Відповідно до статті 4 зазначеного закону, власники (співвласники) приміщень у будівлі, де окремі приміщення є самостійними об’єктами нерухомого майна, зобов’язані забезпечити їх вузлами розподільного обліку питної вод.
— Чи передбачені штрафні санкції для мешканців у разі невстановлення загальнобудинокових лічильників?
— За невстановлені лічильники передбачені штрафні санкції в розмірах від 510 до 4250 гривень.
— Хто може здійснювати встановлення загальнобудинкових лічильників і чи є в споживачів вибір?
— Є два варіанти взаємодії з мешканцями багатоповерхових будинків. Перший – мешканці самостійно встановлюють загальнобудинковий лічильник (рішення приймається на загальних зборах). У разі мовчазної згоди (мешканці не повідомили «Херсонводоканал» про намір самостійно встановлювати лічильник) підприємство буде змушене встановлювати лічильник власними силами, але за умови включення витрат на це до тарифу.
Другий варіант – встановити лічильник самостійно. Покрокові дії мешканців, якщо вони прийняли таке рішення.
Протягом двох місяців від дати отримання повідомлення провести будинкові збори та вирішити, яким чином буде облаштовуватись будинок вузлом обліку. Надати відповідь до водоканалу відповідно до вимог Закону «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». Розробити проект на встановлення вузла обліку. Погодити проект із водоканалом. Провести монтажні роботи. Вузол комерційного обліку встановлюється в окремому приміщенні, що відповідає вимогам: державним будівельним нормам і правилам, вимогам експлуатації засобу вимірювальної техніки, визначеним у супровідній документації до нього. Подати заяву про прийняття на абонентський облік.
— Яким чином буде діяти «Херсонводоканал», якщо мешканці не виявили бажання встановлювати лічильник самостійно?
— У разі якщо протягом двох місяців співвласники (власники) будинку не нададуть згоду на встановлення вузла комерційного обліку або не повідомлять оператору про намір установити його самостійно, забезпечить будинок лічильником «Херсонводоканал». Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку води включаються до складу тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, крім випадків, якщо такі лічильники були встановлені власником (співвласниками) будівлі.
— У разі прийняття мешканцями будинку рішення про встановлення комерційного лічильника «Херсонводоканалом», скільки це коштуватиме абонентам?
— Вартість комерційного вузла обліку залежить від багатьох чинників його складових: розроблення проекту, діаметр вузла комерційного обліку, стан мереж, необхідні матеріали. Вартість зазначених робіт і матеріалів кожного дня змінюється. У зв’язку з цим водоканал у повідомленні про намір встановлення лічильника зазначає орієнтовну вартість його монтажу. Остаточну вартість можна визначити після розроблення проектної документації та виконання монтажних робіт.
— Чи залежить вартість встановлення лічильника від кількості квартир у будинку та його поверховості?
— Так. Вартість комерційного вузла обліку залежить від кількості споживачів і поверховості будинку. Точну ціну може розрахувати виконавець проектної документації.
— Як установлення загальнобудинкового лічильника «Херсонводоканалом» відобразиться на тарифі?
— У разі встановлення лічильника «Херсонводоканалом» відповідні витрати мають бути включені до складу тарифів на централізоване водопостачання. Тобто джерелом фінансування заходів із установлення вузлів комерційного обліку води стане інвестиційна програма виконавця комунальної послуги.
Формування тарифів здійснюватиметься у відповідності до Порядку, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг від 10.03.2016 р. № 302.
Зараз витрати на встановлення комерційного лічильника не включено до тарифів, оскільки на даний час не затверджені відповідні зміни до вказаного Порядку, тобто питання в стадії врегулювання.
У будь-якому разі збільшення інвестиційної складової тарифу з урахуванням заходів із встановлення будинкового лічильника призведе до загального збільшення тарифу. За підвищеним тарифом будуть змушені сплачувати споживачі, які самостійно не встановили вузли комерційного обліку.
— Яким чином нині нараховується плата за споживання води, якщо частка споживачів має індивідуальні (квартирні) лічильники, а інші – ні?
— У разі, якщо частина приміщень у будівлі оснащена квартирними лічильниками води, а частина не оснащена, обсяг комунальної послуги, спожитий споживачами в приміщеннях, оснащених вузлами розподільного обліку, встановлюється в розмірі, визначеному за допомогою таких лічильників. А загальний обсяг спожитої в будівлі питної води розподіляється між споживачами, приміщення яких не оснащені квартирними лічильниками, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами. Вода на будинкові потреби не враховується до розподілу, а сплачується окремо.
— У кого на балансі перебуватимуть установлені загальнобудинкові лічильники? Хто відповідальний за їхнє збереження?
— Облік залежатиме від того, хто саме встановлював лічильник. Якщо прилад установив «Херсонводоканал», він перебуватиме на балансі зазначеного підприємства. Незалежно від того, в кого на балансі перебуває загальнобудинковий лічильник, відповідальним за його збереження є ОСББ або керуюча компанія.
"Гривна"