
У Міносвіти пропонують скоротити декретну відпустку для молодих мам
2 дня назад 0
В Україні можуть суттєво змінити тривалість відпустки по догляду за дитиною. Її можуть скоротити з трьох років до трьох місяців. Щоби стимулювати молодих мам якомога швидше вийти з декретної відпустки на роботу, держава має намір докорінно змінити систему дошкільної освіти.
Про це розповіла в інтерв'ю для "Освіторія Медіа" заступниця міністра освіти Анастасія Коновалова.
Глибока демографічна криза, яка охопила Україну, і яка з початком повномасштабної війни, ще більше посилилась, спонукає державу до пошуків нових рішень. Адже ринок праці потребує нових робочих рук, а взяти їх ніде.
Вакансії на ринку праці можна було би частково заповнити за рахунок молодих жінок, які знаходяться в декретній відпустці. Але багатьом із них елементарно немає з ким залишити свою маленьку дитину. Послуги няні коштують надто дорого, а бабусі та дідусі або самі ще працюють, або проживають в іншому місці і не можуть допомогти молодій матері.
Держава бачить вихід із цієї ситуації у розвитку системи дошкільної освіти. Тобто, якщо зараз дитячі садочки орієнтовані на прийом та роботу з дітьми від 3 до 6 років, то в майбутньому пропонують охопити дошкільним виховання ширший віковий спектр дітей: не від трьох років, а від трьох місяців, каже Анастасія Коновалова.
"Відкриття ясел надважливе в умовах, коли на українському ринку праці бракує людей, а криза демографії тісно переплетена з економічною. Чи не основний бар’єр виходу жінки на роботу в таких умовах — неможливість отримати послугу дошкільної освіти", — зауважила чиновниця.
За підрахунками соціологів, якщо дати можливість молодим сім'ям користуватися послугами дитячого садка хоча б з однорічного віку дитини, це допомогло би залучити до роботи близько750 тисяч жінок. Ще більше можна поповнити ринок праці, якщо розпочали прийом дітей у садках із тримісячного віку. Тим більше, що це могло би стати зручним виходом не тільки для молодих мам, але й для персоналу дитсадків. Адже зараз в Україні багато дошкільних освітніх закладів недобирають дітей та опинились на грані закриття.
"Тому якщо раніше дошкільна освіта України фокусувалася на дітях 3–6 років, і ми їх пріоритизували, то зараз, щоб не закривати садочки, пропонуватимемо місця і для дітей молодшого віку (від трьох місяців)", — розповіла Коновалова.
Звісно, що це потребуватиме і перебудови роботи самих дошкільних закладів. Їм знадобиться більше персоналу. Та й навантаження на вихователів, які там вже працюють, зросте. Та, очевидно, це не стало би проблемою, якби паралельно зі збільшенням навантаження росла би й зарплата нянь і вихователів.
Отже, вже незабаром в Україні можуть з'явитися дитячі садочки, в які братимуть навіть тримісячних дітей. Чи стане така коротка декретна відпустка єдино можливою, і чи збережуть за жінками право на трирічний догляд за дитиною, невідомо.