Українці отримують листи «від Дії», а потім втрачають гроші з банківських карток: що відбувається
3 часа назад 0
В Україні активізувалися шахраї, які надсилають українцям листи нібито від імені системи держпослуг Дія . У листі аферисти пропонують отримати щорічне податкове відшкодування, а насправді крадуть дані карток та обчищають рахунки жертв .
Про це попередили у (ДПС), а також (ЦПД) при РНБО України. "Шахраї надсилають українцям фейкові електронні листи нібито від порталу Дія з пропозицією отримати щорічне податкове відшкодування", – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що в таких листах одержувачам пропонують перейти на сайт, який візуально схожий на портал Дія . Якщо жертва це зробить, далі від неї вимагатимуть ввести особисті дані:
- номер мобільного телефону;
- ПІБ;
- реквізити банківської картки (номер, термін дії та CVV-код).
"У жодному разі не переходьте за посиланнями у таких листах і не вводьте свої особисті дані. Вони можуть бути використані для авторизації у вашому банківському акаунті для подальшого виведення коштів ", – попередили українців.
Крім того, дані можуть використовувати, щоб не просто "обчистити" карту, але і по суті "вкрасти" її, прив'язавши банківський обліковий запис до нового пристрою. За даними ДПС, листи активно поширюються протягом останніх днів, тобто з кінця січня 2024 року.
Податкове відшкодування: як це працює насправді
В Україні щороку 31 грудня закінчується термін, протягом якого можна скористатися правом на отримання податкової знижки за попередній рік (наприклад, 2024-го за 2023-й тощо). Така "знижка" (по суті повернення певної суми з бюджету) надається у тому випадку, якщо платник податків витратив гроші на певні категорії видатків .
При цьому, щоб скористатися податковою знижкою, обов'язково потрібно подати декларацію про доходи за минулий рік . Це можна зробити в електронному кабінеті платника податків (потрібно мати електронний підпис або BankID). Декларацію потрібно створити разом із додатком Ф3 (у якому і провадиться розрахунок суми податкової знижки).
Наприклад, якщо 2023 року платник податків заплатив за своє навчання в університеті на контракті 20 тис. грн, то 2024-го він міг претендувати на податкову знижку та отримати ПДФО (податок на доходи фізособи), сплачену з цієї суми. Тобто держава може повернути такому платнику 18% від 20 тис. грн. або 3600 грн.
Це ж стосується й витрат на навчання дітей платника податків – не лише у вищих навчальних закладах, а й, наприклад, у приватних дитячих садках. Держава може повернути частину сплачених у минулому році податків у вигляді податкової знижки.
Список витрат, на які поширюється податкова знижка, зазначено у Податковому кодексі (пункт 3 статті 166) . Деякі з цих витрат мають певні особливості застосування. У загальних рисах цей список виглядає так:
- витрати на платежі з іпотеки;
- частина пожертв або благодійних внесків неприбутковим організаціям, але у розмірі, що не перевищує 4% загального річного доходу платника податків;
- витрати на навчання платника податків та членів його сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік, діти, у тому числі й усиновлені). Зокрема, витрати на навчання у дошкільних, шкільних, позашкільних, навчальних закладах, установах професійно-технічної та вищої освіти;
- витрати окремий перелік медичних послуг;
- витрати на внески за страхування життя чи недержавні пенсійні фонди;
- витрати на допоміжні репродуктивні технології та усиновлення дітей (зокрема, на сплату державного мита);
- витрати на встановлення газового обладнання на автомобіль;
- витрати на оренду житла внутрішньо переміщеними особами;
- витрати на придбання акцій резидентів "Дія.Сіті".
Знижка надається лише за попередній податковий період . Тобто до кінця 2025 року можна отримати відшкодування від держави за витрати, зроблені за 2024 рік. Якщо особа не скористається правом на податкову знижку за 2024-й рік, то 2026-го це право "згорить" . Тоді людина зможе подаватись лише на податкову знижку за витратами, здійсненими вже 2024 року.