28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитом

4 года назад 0

Всесвітній день боротьби з гепатитом відзначається щороку 28 липня, в день народження лікаря-науковця, лауреата Нобелівської премії Баруха Бламберга, який відкрив вірус гепатиту В, розробив діагностичний тест і вакцину для виявлення і профілактики цього захворювання, повідомляє прес-служба Херсонського обласного центру громадського здоров’я. 

За інформацією Світового Альянсу з проблем гепатиту (World Hepatitis Alliance), у світі 290 мільйонів людей живуть з вірусним гепатитом, не знаючи про це, тому тема Дня у 2020 році – «Знайти невиявлені мільйони» («Find the missing millions»).

Гепатит – це запальне захворювання печінки, яке викликається як правило вірусною інфекцією. Існує 5 основних вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Кожен з них призводить до серйозних порушень здоров’я людини. Найбільш поширені та небезпечні типи – гепатити В і С. Вони є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту.

За оціночними даними в Україні 5% (2 107 660) всього населення інфіковано гепатитом С, з яких у 3,6% (1 517 515) хронічний гепатит С. Під медичним наглядом станом на початок 2019 року перебувало тільки 82 654 осіб – 5,4% від усіх інфікованих. Щодо гепатиту В, згідно з оцінками експертів, в Україні інфіковано 1,5% (632 298) осіб, з яких лише 3,7% (23 687) станом на початок 2019 року перебувають під медичним наглядом.

Найбільш поширені прояви гепатитів:

– астеновегетативний синдром (виражена загальна слабкість, швидка втомлюваність, дратівливість, апатія);
– диспепсичний синдром (нудота, блювання, діарея, болі в животі);
– зміна кольору сечі (потемніння, сеча кольору пива) та знебарвлення калу;
– пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер;
– підвищення температури тіла.

Залежно від ступеню тяжкості та індивідуальних особливостей людини гепатит може протікати безсимптомно, з незначними клінічними проявами або з позапечінковими порушеннями.

Шляхи передачі вірусу у різних типів різні: віруси гепатитів А і Е передається фекально-оральним способом (через брудні руки, інфіковані продукти або воду), віруси гепатитів В, С і D передаються через контакт пошкодженої шкіри або слизових оболонок з інфікованими рідинами (від матері до дитини, через інфіковану кров на інструментах для медичних і немедичних маніпуляцій, статевий шлях тощо).

Щоб уникнути інфікування гепатитами А і Е дотримуйтеся правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, добре мийте овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел.

Головним способом профілактики гепатитів В і D є вакцинація. При цьому щеплення від вірусу гепатиту В захищає людину і від вірусу гепатиту D , бо зараження можливе лише при наявності вірусу гепатиту В.

Для профілактики вірусного гепатиту С вакцини не існує, тому рекомендовано:

– застосування бар’єрних контрацептивів;
– користування засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
– користування засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
– користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).