Що робити, якщо защемило нерв

1 год назад 0

Защемлення нерва – неприємний діагноз, який ми часом ставимо собі, відчувши гострий біль у спині або шиї. Підтвердити або спростувати його зможе лікар, до якого слід звернутися якомога швидше, не чекаючи розвитку проблеми.

Біль у будь-якій частині тіла ніколи не виникає без причини і іноді дійсно стає симптомом защемлення. Тому якщо не розібратися і не розпочати лікування, можна отримати серйозні проблеми зі здоров'ям. Детальніше про недугу розкажуть невролог, рефлексотерапевт, к. М. Н. Роман Сулик і сімейний лікар вищої категорії, к. М. Н. Снежанна Фейса.

ХВОРОБА, ЯКОЇ НЕМАЄ

Найголовніше питання – як відбувається защемлення? Виявляється, воно виникає через передавлювання нерва оточуючими його кістками, хрящами, м'язами або сухожиллями. Так, наприклад, біль у хребті в 3-7% випадків виникає через здавлювання спинномозкових корінців, від яких беруть початок нерви верхніх і нижніх кінцівок. Це відбувається переважно на шийному та поперековому рівнях. Рідше трапляються затиснення променевого, ліктьового, лицьового нервів. Незважаючи на поширеність недуги, діагнозу "защемлення нерва" у міжнародній класифікації немає, адже захворювання не є самостійним і може бути викликано різними причинами: травмами опорно-рухового апарату, пухлинами, наростами на кістковій тканині, надмірними фізичними навантаженнями або, навпаки, малорухливим способом життя. Часто защемлення – наслідок міжхребцевої грижі, артрозу, протрузії диска, артриту, аутоімунних та захворювань ендокринної системи. Серед провокуючих чинників: неправильна постава, надмірна вага, вагітність, спадковість і вік.

ВАЖЛИВІ СИМПТОМИ

Основний симптом – дуже сильні болі колючого, ріжучого, стріляючого і пекучого характеру. Часто вони поширюються по ходу нерва і віддають під лопатку, в плече, сідниці, ноги або руки. Може порушуватися чутливість: виникати оніміння, поколювання, печіння. Іноді в ураженій зоні м'язи стають напруженими, твердими на дотик і болючими при дотику. В залежності від локалізації защемлення можливі різні скарги: наприклад, при передавлюванні сідничного нерва з'являються болі внизу спини. Вони віддають в нижні кінцівки, сідниці і посилюються в стоячому положенні. Якщо уражене шийна сплетіння, м'язи шиї будуть напружені, голову повертати стане боляче. Можливі навіть головні болі і запаморочення, погіршення зору і слуху, порушення пам'яті. При здавлюванні нерва в грудному відділі виникають болі в області серця, що тривають навіть під час відпочинку. Защемлення променевого нерва викликає проблеми з розгинанням і згинанням руки, кисть може втрачати чутливість, а пальці – німіти.

ТРИ ВИДИ

Характер симптомів у великій мірі залежить від того, який нерв защемило. При защемленні чутливого нерва сильні болі виникають майже відразу. А ось передавлювання рухового і вегетативного нервів проявляється тільки через деякий час. У першому випадку страждають м'язи і порушуються рухові функції, у другому – уражаються судини і внутрішні органи.

ЛІКУВАННЯ: ПІГУЛКИ І ЛФК

Усунути защемлення нерва – значить, вивільнити його з затиснутого стану. Це можна зробити за допомогою медикаментозного лікування, мануальної, голкорефлексо- і фізіотерапії, масажу, ЛФК. Іноді може знадобитися і операція. У будь-якому випадку лікування має бути комплексним і призначатися виключно фахівцем. Також важливо визначити причину защемлення і усунути її. Наприклад, якщо затискання сталося через пухлину, пацієнту показано лікування в онколога, а якщо проблема виникла через надмірну вагу, рекомендують звернутися до дієтолога.

БУТИ У ВСЕОЗБРОЄННІ

Для профілактики защемлення нервів рекомендується позбутися зайвих кілограмів, виправити поставу і після 30 років раз на рік показуватися невролога. Завжди стежте за положенням тіла і намагайтеся тримати спину рівною під час роботи, їзди за кермом і занять спортом. Уникайте підняття важкого: в ідеалі – не більше 10 кг, які ви несете, притиснувши до себе. Піднімаючи більшу вагу, тримайте спину прямою і при можливості надягайте корсетний пояс, що фіксує.


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.