«Дерево мого життя». У Херсоні відкрилась виставка художника і ветерана АТО Анатолія Обельця

3 года назад 0

"Дерево мого життя". У Херсонському центрі народної творчості відкрилась виставка художника Анатолія Обельця з Нової Каховки, приурочена до Дня захисника України. Для експозиції майстер підготував 47 робіт. 

Ікони, квіти, дерева, натюрморти. Усі роботи Анатолій Обелець виконує у рідкісній текінці – інтарсіЇ. Це — об’ємна дерев’яна мозаїка.

Розпеченою струною – піросегментатором — майстер вирізає найдрібніші деталі. Виконання однієї роботи може зайняти близько місяця, говорить він. Історія техніки, у якій працює Анатолій, бере початок з ГУЛАГу.
"Була розроблена технологія, коли деревину можна обробляти за допомоги розжареного дроту: через трансформатор струм пропускався. Там не можна було мати ані ножа, ані різця. Спиртові барвники, морилки, фарби акварельні на медовій основі — дуже класно. Не вбивають фактуру, їх можна використовувати. Чим гарна техніка? Можна різати деревину товщиною до 50 міліметрів, ти вільно можеш робити усі фантазії", — каже художник.

Сам він є прикладом реабілітації учасника бойових дій через мистецтво, жартує художник. Після АТО вирішив не повертатися до підприємництва.

"2014 року я пішов добровольцем до лав 79-ї аеромобільної бригади, був офіцером аеромобільного взводу, закінчив АТО вже заступником командира роти. І коли я повернувся після 13 місяців АТО із сектору М, то я вирішив для себе, що життя цікаве, коротке. Я вирішив, що буду займатися творчістю", говорить Анатолій Обелець.
Ікону "Втеча до Єгипту" майстер виготовив із цільного шматка канадської сосни. На ній зображена Марія, маленький Ісус та Йосип, які тікають від царя Ірода. Працюючи з релігійною тематикою, вивчає Святе письмо, розказує майстер.

"Коли я повернувся з фронту, ця тема мені була дуже близька. І піраміди єгипетські, що там позначені, десь нагадують терикони Донеччини. Зробив цю ікону на підтримку проблем українських біженців, які тікають", — говорить Анатолій Обелець.

Дружина митця Наталя, архітекторка за освітою, часто дає поради чоловіку.

  його хвалю, я йому допомагаю, створюю йому умови, щоб не дратувався зайвий раз, був добрий настрій у нього. Дуже любимо разом підбирати назви робіт. Це теж дуже важливо. Назва більше розкриває роботу"
, — говорить Наталя Обелець.Дар’я Мазур познайомилась із художником минулого літа.

"Його роботи справляють неймовірне враження. Я їх бачила у фейсбуці, в інтернеті, зараз побачила вперше вживу. Енергетика від робіт неймовірна", — каже Дар'я Мазур.

Більшість  людей, які працюють у техніці інтарсія, любителі. Тож майстерність Анатолія Обельця унікальна, говорить завідувачка інформаційного відділу обласного центру народної творчості Наталія Вигоднер.

"Він починав як аматор, як любитель. Він завжди брав участь у виставках, які проводить центр народної творчості. Після служби в АТО саме мистецтво повернуло його до життя, сповненого любові і краси. І його творче кредо: краса врятує світ", — говорить Наталія Вигоднер.
Художник відомий за кордоном як експерт з мозаїчної інтарсії. Роботи Анатолія зберігаються у Польщі, Італії, Ізраїлі, Німеччині, Канаді, США та Австралії. Його майстер — класи друкують у видавництві FOX CHAPEL. У планах Анатолія Обельця проводити реабілітацію військових через мистецтво. 

Виставку "Дерево мого життя" можна відвідати до кінця листопада. Дотримання карантинних вимог – головна умова для гостей центру, пояснила Наталія Вигоднер.

Суспільне Херсон