«Доторкніться до історії власноруч» – на Херсонщині відкрили оновлену експозицію музею

2 года назад 0

«Доторкніться до історії власноруч» – на Херсонщині відкрили оновлену експозицію музею.

У Білозерці, що на Херсонщині, відкрилась оновлена експозиція музею. Основою стали експонати районної скарбниці, але змінився спосіб подачі історичного матеріалу. Замість «Нічого не чіпайте!» — «Доторкніться до історії власноруч».

 

П’ять інтерактивних експозицій Білозерського музею дають можливість відвідувачу взаємодіяти з експонатами: торкатись, осягати на дотик, одягати, грати на них.

Білозерський музей розташований у центрі селища, за сімнадцять кілометрів від Херсона, на шляху до дев’яти туристичних об’єктів. Творча група, яка втілювала цей проєкт, вважає, що музей повинен стати однією з локацій турмаршруту.

Це дасть змогу музею самому заробляти кошти на утримання і приносити кошти у бюджет громади. Проєкт реалізовувався протягом минулого року за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму.

Вітрини тут відчинені – кожен може взяти сопілку-пищик з очерету і заграти. Бляшані калоші для косіння очерету – артефакт і експонат січня.

За словами керівника проєкту Миколи Гоманюка, особливість експозиції є те, що до більшості експонатів можна дотикатися. Можна тримати в руках.

«Це заборонено в більшості музеїв світу. Але в Білозерському музеї ви можете історію брати в руки і з нею спілкуватися», — говорить Микола Гоманюк.


Культура на дотик – все про письменницю і вчену Ольгу Скороходову. Автори назвали її Джокондою цього музею. Уродженка Білозерки, сліпоглуха письменниця і вчена. Відвідувачі можуть «оглянути» експонати руками у боксах, навчитись писати шрифтом Брайля. Є у музеї і експонати «під склом» — археологічні знахідки поселення римської епохи, мапи і світлини 12 видатних білозерців: режисера Сергія Бондарчука, археолога Георгія Скадовського, на кошти якого була винайдена вакцина від сибірської виразки у Білозерці, родини Скадовських і її гостей. Ім’я музиканта Адольфа Бродського стало відкриттям і для краєзнавця Сергія Дяченка.

«Адольф Бродський виконав твір Чайковського. З тих пір був найкращим його другом, тому що він часто бував у Білозерці, створив тут свій квартет, в якому був і Г. Л. Скадовський. Сім’я Скадовських – величезна, у багатоьх напрямках: вчені, художники, музиканти. Багато хто поїхав до Європи там працювали. Бродський з дружиною Анною Скадовською жили у Великобританії, часто відвідували Едварда Гріга», — розказує автор проєкту оновлнеої експозиції Сергій Дяченко.

В «Українській примірювальній» — автентичні речі, пошиті за історичними зразками: жіночий народний костюм, козацьке вбрання часів заснування Херсона і чумацький одяг: жупан, бараняча шапка.

Історик-реконструктор Андрій Лопушинський говрить, що в експозиції «Народна примірювальна» створили 3 костюми, які можна одягнуть на себе. І сфотографуватися на зеленому екрані, а потім вставити в історичне зображення.

«Ти опиняєшся в історії. В чумацькій тематиці можна спробувати зважити сіль. Тобто, відомі етнографи писали, що коли чумаки були на роботі – в рейсі, то їх жінки продавали дрібні партії солі«, — каже Андрій Лопушинський.

Білозерський музей ревілітавізований завдяки проєкту «Конкурентоспроможна громада – конкурентоспроможний музей». Група авторів «огранила» спадщину і змінила погляд на неї. Її можна торкнутись.

Джерело