
Серед викрадених Росією з Херсона картин — українська ікона, подарована музею бароном Фальц-Фейном
3 часа назад 0
Серед викрадених росіянами з Херсонського художнього музею картин — українська ікона «Христос і самарянка», її у 1994 році музею подарував барон Едуард Олександрович Фальц-Фейн, який народився в Асканії-Новій на Херсонщині на початку ХХ століття.
Про це повідомляє передає .
«Українська ікона «Христос і самарянка» дуже особлива — її у 1994 році музею подарував барон Едуард Олександрович Фальц-Фейн, який народився в Асканії-Новій на Херсонщині на початку ХХ століття», — йдеться у повідомленні.
Як зазначається, за стилістичними ознаками ікона належить до доби романтизму. Попри умовний характер трактування природи, відчутно, яку увагу художник приділяє зображенню пейзажу. Проте ідеалізований краєвид не відволікає, а доповнює сцену духовної бесіди Христа і простої жінки, що у своїх буденних справах прийшла до криниці, а почула слова про вічність. Навіть у довгому античному одязі, приваблива самарянка, що застигла у роздумі, чимось нагадує щирих подолянок у вишитих сорочках українського живописця першої третини ХІХ століття Василя Тропініна.
У музеї наголошують, що ікона «Христос і самарянка» була викрадена російською окупаційною адміністрацією з Херсонського обласного художнього музею імені Олексія Шовкуненка перед відходом з міста на початку листопада 2022 року. Визначити її місцеперебування наразі не вдалось.
Як повідомляв Укрінформ, працівники Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка взялися ідентифікувати викрадені твори мистецтва, які «випливли» у Криму.
Громадський діяч, відомий меценат, племінник засновника унікального заповідника «Асканія-Нова» і великий друг України Едуард фон Фальц-Фейн загинув у пожежі 17 листопада 2018 року. Народився Едуард фон Фальц-Фейн у 1912 році в селі Гаврилівка Херсонського повіту Херсонської губернії, а в 1918 році вся сім'я емігрувала до Німеччини, потім — до Франції, а згодом — до Ліхтенштейну.
Барон Едуард Фальц-Фейн неодноразово бував в Україні. Його коштом побудована церква в селі Гаврилівка Херсонської області, він виділив кошти на реставрацію садиби Фальц-Фейн в «Асканії-Новій» і став одним із засновників Фонду «Асканія-Нова»; передав НАН України бібліотеку Сержа Лифаря, яку за чималі кошти викупив на одному з аукціонів. Він також мав багато нагород України, зокрема Орден князя Ярослава Мудрого IV і V ступеня, Орден «За заслуги» І і ІІ ступеня.
Фото: wikimedia.org