У Гарварді оцифровують унікальні українські стародруки
6 лет назад 0
Колекцію української літератури, яку в Гарварді збирають з початку ХХ ст, будуть оцифровувати.
"В бібліотеці Хоутон зберігають одне з найбільших у світі зібрань українських стародруків. Серед них — перші видання Івана Федорова , перша "Енеїда" Котляревського, рукопис Сковороди, "Острозька Біблія", "Псалтир", "Кобзар" Шевченка 1840 року, видання Києво-Печерської лаври, грамоти Івана Мазепи", — говорить Ольга Алексич , бібліотекар Гарвардського університету, бібліограф Української колекції,
Про це повідомляє Gazeta.ua з посиланням на Голос Америки.
В колекції є перший "Буквар". Примірника цієї книги немає навіть в Україні. Її видав Іван Федоров у Львові в 1574 році. Видання випадково знайшов російський театральний діяч Сергій Дягілєв в антикварному магазині. Потім його колекція перейшла до Бориса Кохно , який продав букваря гарвардському випускнику Баярд Кілгуру.
Спочатку колекція університету складали подарунки колекціонерів. Лише зі створенням при Гарварді Українського наукового інституту понад 50 років тому літературу по Україні почали закуповувати систематично.
Є кілька бюджетів на українську книгу. Англомовні книги про Україну друкує і купує переважно Український інститут. Україномовні книги і журнали — Гарвардська бібліотека Вайденер.
Книги, видані в Україні, відбирають за певними критеріями. Після оцінки експертів та рецензій на книгу розглядають пропозиції від спеціалізованих компаній-посередників. Відбирають по тематиці — наукова література, академічні публікації, популярна і художня література, спогади, мемуари, а також українські фільми.
Щорічно для бібліотеки купують 1,5-2 тис. нових книг і журналів. Вартість закупівель — 100 і більш тис. долл. Паралельно поповнюється колекція рідкісної книги.
Зараз більшість бібліотек Гарварда працюють над оцифрованному книг і, в пріоритеті саме старовинні видання. Бо комп'ютеризація відкриє доступ до рідкісних книг вченим зі всього світу, включаючи українських.