“Литовська панацея” для харчування в херсонських школах чи переділ бюджетних потоків?

2 года назад 0

У Херсоні продовжується боротьба за якісне харчування дітей у школа. Щонайменше, так намагаються містянам казати чиновники міськради зі сторінок в соцмережах або місцевих онлайн-видань. Проводяться наради, Колихаєв відчитує підлеглих… Простіше кажучи, робить все те ж саме, що в питаннях МАФів, комунального господарства, ліфтів та інших проблем, які роками, на жаль, роками добивають Херсон.

"КОРОЛЕВА ХАРЧУВАННЯ" ЗНОВУ В ТЕМІ

А розпочалась боротьба Колихаєва за шкільне харчування з такої собі поразки, яка обійшлася бюджету в 86 млн гривень. Компанії, які пов’язані або, можна сказати, належать депутатці, яка потрапила до міськради від “Блоку Володимира Сальдо”, Ірині Ценкер завдяки рішенню Антимонопольного комітету цього року отримали перемогу в тендері.

Це — ТОВ “Сервіс Гранд” та ТОВ “Базисторг”, які декілька років підряд виграють відповідні тендери. Хоча, тут радше сказати, що управління освіти, як замовник, схоже, просто розігрує підряди під ці підприємства. І це незважаючи на чисельні скандали з отруєннями дітей, скаргами батьків школярів, інформацію про неякісні продукти та багато іншого. Через таку харчувальну шкільну монополію Ірина Ценкер навіть отримала прізвисько “Королева харчування”.

Як окремі місцеві сайти не намагалися “відмазати” пані Ценкер від цих постачальників послуг (не знаю, чи безкоштовно сайти таке робили), але депутатка просто звела всі намагання “відбілитися” лише одним коментарем для новинного сайту, власника та авторів якого й так всі знають, тому не буду називати їх. Лише одна назва матеріалу “Мэр Херсона сводит счеты с депутатами горсовета» про те, що Колихаєв хоче зробити єдину кухню для всіх шкіл, “Базисторг” та “Сервіс Гранд” — чесні та порядні, з головною фото з пані Ценкер вже викликає питання, причому тут Ценкер, якщо вона, начебто, не має жодного відношення до шкільного харчування? Питання риторичне. А те, що вона тут як раз “причому” каже її чудовий коментар виданню. Цитую:

«У нас были хорошие продукты, а то что люди уже не хотят с нами сотрудничать, я не знаю, как я могу прокомментировать. После того, как переизбрали мера начались проблемы. Хотя у нас были отличные продукты, школами я не занималась, а вот во все детские сады, куда мы поставляли продукты, можете поехать и узнать, что продукты были хорошего качества»

І тут варто підкреслити фрази Ценкер — “…не хотят с нами сотрудничать…” и “… как переизбрали мЭра начались проблемы”. Думаю, що на цьому питання присутності Ірини Ценкер в компаніях варто закрити. Хоча, можна було б додати ще багато підтверджувальних фактів, ситуацій та моментів. Але за мене це зробили депутати міськради минулого скликання в коментарях в соцмережах.

"ЛИТОВСЬКИЙ ДОСВІД" ДЛЯ КОЛИХАЄВА

Сьогодні, здавалося б, херсонці побачили від Колихаєва великий крок до вирішення проблеми шкільного харчування. Ну, так хотіла подати новину про “презентацію досвіду” литовської фірми ТОВ “Понтем УА”, яка, цитую, “надає професійні послуги з організації громадського харчування в школах, дитячих садках, лікарнях, державних та приватних підприємствах Литви, Латвії, Молдови та України”.

З першого погляду можна сказати, що ця компанія є доволі успішним постачальником. З 2016 року «Понтем УА» підписала контрактів на суму більше 423 млн гривень. Судячи з реєстру судових рішень, в бюджетних розпилах підприємство не помічене. На цьому робить акцент і прес-служба Ігоря Колихаєва.

“Багаторічний досвід ТОВ "Понтем УА" базується на європейських підходах до якості продуктів та стандартів харчування, інноваційних технологіях, а також унеможливлює корупційні складові”, — вказано в повідомленні прес-служби міського голови.
Херсонським чиновникам компанія ТОВ “Понтем УА” знайома. Кілька років тому вони вже розповідали про нову литовську якість харчування від цією фірми. Але лобі Ценкер виявилося сильнішим. Тому “Понтем УА” щороку “динамить” управління освіти на тендерах з організації харчування в школах, не допускаючи до аукціону. Тобто, не дає вклинитися в розіграш мільйонних бюджетних гривень між компаніями згаданої раніше Ірини Ценкер. Офіційна причина — порушення в документації.

Але повернімося конкретно до компанії, яка пропонує “європейський підхід до якості продуктів та стандартів харчування”, про які так заявляє “команда Колихаєва”. Про неї дуже багато цікавого можна найти в мережі Інтернет. Окремо варто виділити матеріал журналістки “Dozorro” Лесі Падалки, що оприлюднено на сайті “LB.ua”.

Тут дізнаємося про київський скандал в школі №332 та гімназії “Київська Русь” з неякісними стравами, який стався в 2019 році. Батьки школярів, окрім низької якості харчування, виявили недоважування порцій м’ясних страв, недостатню кількість працівників кухні та робітників без санітарних книжок.

Тут варто додати, що одна з працівниць ТОВ “Понтем УА” отрим ала вирок в кримінальному провадженні за фактом використання підроблених медичних документів.

“Після подій у школі 332 Дарницького району і перевірки їдалень Держпродспоживслужбою Департамент освіти і науки КМДА оголосив про закриття харчоблоку, який обслуговувала фірма “Понтем.УА”. (Цікаво, що сама фірма після цього ще рік у судах оскаржувала висновки Держпродспоживслужби, проте довести свою правоту так і не змогла)”,  — пише авторка статті.
Тамтешні чиновники обіцяли батькам розірвати договори з ТОВ “Понтем УА”, але компанія продовжує готувати страви для дітей згаданих шкіл. Знайома для херсонців ситуація, чи не так?

Цікаво, що литовського постачальника харчування весь час супроводжують різні скандали. Для прикладу, у 2017-му в Миколаєві конкурент компанії “Олімпія Сервіс” з Одеси заявила про лобіювання місцевої влади інтересів “Понтем УА”. В Миргороді допомогла допомога представників влади Литви в Україні. У Чернігові литовців не допустили до участь в тендері через порушення в поданих документах (відсутність погодженого приблизного меню з Держпродспоживслужбою, документів оренди чи власності засобів виробництва, копій трудових книжок, довідки про наявність обладнання тощо), але втручання Антимонопольного комітету допомогло отримати підряд. Подібна ситуація з АМКУ відстежується і в інших регіонах, де “Понтем УА” подавало свої пропозиції. Тож “європейський підхід” компанії виглядає дуже сумнівно.

Сумнівною виглядає й “презентація досвіду” “Понтем УА” в Херсонській міськраді. І не лише через наведені факти. Варто зазначити, що мова йде про харчування дітей у школах, бюджетні кошти — ласий шматок на десятки мільйонів гривень щороку. А така зустріч більше схожа на відкрите лобіювання інтересів вказаної компанії, що дуже полюбляють робити наші можновладці, прикриваючись турботою про місто. Чи підтвердиться надалі ця гіпотеза, покаже час. Наразі ж управління освіти Херсонської міськради уклало договори з компаніями Ірини Ценкер, про що вказано на порталі державних закупівель “Prozorro”.

Yuriy Lobachov, site.ua


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.