Майже руїни: чи встигнуть продати будівлю херсонської «Чайки»?

3 года назад 0

«Новий день» з’ясував, кому належить будівля колишнього санаторію-профілакторію «Чайка», яка нещадно знищується, і на території якої постійно відбуваються інциденти. Днями тут під час розваг травмувалася 14-річна дівчина. Зробивши запит до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ми отримали довідку. У ній зазначено, що власником майнового комплексу, розташованого на Придніпровському узвозі, 8, в обласному центрі, є ВАТ «Херсонський бавовняний комбінат». Об’єкт має статус такого, що перебуває під обтяженням. Наразі будівлі «Чайки» описані державною виконавчою службою, по суті, це майнова застава за борги ХБК перед Головним управління Державної фіскальної служби в Херсонській області.  Далі – більше. Як з’ясувалося, у 2020 році Верховний суд України зупинив процедуру банкрутства підприємства, колись монстра ткацької промисловості.

Контрольний пакет акцій ХБК належить Фонду держмайна України.  У лютому цього року на комбінаті з’явився керівник. Рішенням наглядової ради підприємства  т.в.о. голови правління ВАТ «ХБК» призначено Віктора Коротецького, колишнього головного енергетика цього ж комбінату. Нове керівництво підприємства, а те скоріше мертве, ніж живе, запевняє, що має дієві плани з реабілітації ХБК. Мовляв, на його території створять індустріальний парк і є інвестор, в цьому зацікавлений. З минулого року підприємство включене до переліку об’єктів, які підпадають під приватизацію. Більше про плани на відродження виробництва на ХБК, які, погодьтеся, виглядають дуже примарними, керівництво підприємства обіцяє повідомити під час пресконференції. Ту начебто організують протягом двох найближчих тижнів. Ну а поки що нам вдалося взяти коментар лише стосовно «Чайки». Майновий комплекс, а радше те, що від нього залишилося, Херсонський бавовняний комбінат продаватиме. За словами очільника підприємства, пропозицій від бізнесменів та установ щодо викупу будівель на Придніпровському спуску надходить багато. Але ініціювати торги комбінат не може, поки не буде проведено іншу процедуру – інвентаризацію нерухомого майна ВАТ «ХБК». Останню має призначити Фонд держмайна. -Всі об’єкти, які за територією виробничого майданчика ХБК, однозначно, будуть продаватися для погашення боргів, зокрема, й перед Пенсійним фондом, для виплати зарплати. Зараз збираються всі документи. Ми хочемо це зробити як можна швидше. Думаю, що все це буде проведено через аукціон. У кінцевому результаті нас цікавить достойна сума, — розповів т.в.о. голови правління ВАТ «Херсонський бавовняний комбінат» Віктор Коротецький.

Але ж «якомога швидше» — поняття досить неконкретне. Коли можуть відбутися торги щодо будівель колишнього санаторію-профілакторію «Чайка», невідомо. Натомість це місце облюбували бомжі, наркомани, алкоголіки. Практично щодня на об’єкті орудують мисливці за металом. Кришки з каналізаційних колодязів познімали давно. Як і вікна та двері, якими, очевидно, хтось обігрівався взимку. Об’єкт — без паркану і тому є вільний доступ всередину. Саме тому тут полюбляють тусуватися підлітки, які безперешкодно забираються на дах. Зберегти будівлі від розбирання і, власне, попередити нещасні випадки, могло б встановлення огорожі, закриття входу і вікон на першому поверсі основної споруди колишньої «Чайки». У крайньому випадку можна виставити охоронний пост на території об’єкту. Але керівництво ВАТ «ХБК» зізналося, що цього не буде. Таких можливостей у підприємства, яке останніми десятиріччями навмисно розвалювали зацікавлені особи, просто немає. Санаторій з кращими лікарями-реабілітологами, масажні кабінети, готель, фітнес-зала, сауна, зимовий сад, ресторан з пальмами… Все це ще у 2000-х було в «Чайці», слугуючи не лише працівникам ХБК, а жителям Херсона. Об’єкт, з якого відкривається чудова панорама на Дніпро, почав занепадати із початком злочинного знищення Херсонського бавовняного комбінату. Початком кінця стала процедура санації комбінату, ініціювання банкрутства підприємства. Арбітражним керуючим призначили особу одіозну. Зараз горе-ліквідатор під слідством, йому інкримінують розтрату 28-ми мільйонів гривень з продажу нерухомого майна групи державних підприємств, серед яких і Херсонський бавовняний комбінат. Щодо майнового комплексу колишнього санаторію-профілакторію «Чайка» — ще два роки тому об’єкт охоронявся.

Щоправда, самі ж сторожі виносили звідти метал. У 2015 році будівлі були виставлені на продаж за смішною ціною – 20 мільйонів гривень. Але торги відбулися таким чином, що майновий комплекс, який тоді був у відмінному стані, розташований практично на узбережжі річки, чомусь нікого з бізнесменів не зацікавив…

Марина САВЧЕНКО, Новий день
Фото автора.