Мінінафтопереробні заводи продовжують «бодяжити» ерзац бензин 

1 месяц назад 0

У зв’язку з практично повною втратою Україною  нафтопереробних заводів, як завжди на місце дефіциту приходить кримінал. І ось на ринку зростає пропозиція низькоякісної продукції підпільних міні-НПЗ.  Основний продукт, що пропонується на ринку, – стабільний бензин і альтернативне паливо на його основі.

«До війни присадки, що підвищують октан, йшли з Росії й Білорусі як розчинники, зараз цих постачань немає. У хід ідуть переважно метанол і біоетанол з додаванням товарних бензинів А-92 й А-95», – розповів на умовах анонімності один респондентів, додавши, що заводи шукають виходи на європейські джерела постачання МТБЕ та інших октанопідвищуючих компонентів.

«Стабільний бензин пропонується за 20-22 грн/л, спиртовмісний бензин – з прив’язкою до ціни на заводські бензини А-95 мінус 5 грн/л», – каже джерело enkorr, відзначаючи, що товар знаходить покупців через дефіцит, який зберігається.

Сировиною для міні-НПЗ залишаються ресурси так званих «приватних нафтовидобувних підприємств». у реальності ці ресурси результат  розкрадання газоконденсату й нафти на родовищах «Укрнафти» й «Укргазвидобування», яке цвіло усі роки. Розкрадання у формі підміни накладних коли з родовища виїзді бензовоз з газовим конденсатом призначеним до перероблення на офіційному НПЗ, а по дорозі це вже 76- бензин який у перемішаний з 95-м перетворюється на 80-й бензин.

Чи більш затратна, але більш стабільна схема з бурінням свердловина рядом з робочим промислом, та відкачка сировини якби офіційно. Як кажуть, цей спосіб полюбляли фірми афільовані з Арсеном Аваковим на Харківщині. Теж Юльївське нафтогазове родовище було оточене приватними свердловинами, які швидко, протягом року-двох «знімали вершки» і згортали свою діяльність.

Директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн вважає, що передумовою активної діяльності міні-НПЗ є високі ціни на пальне внаслідок зміни джерел наповнення ринку.  Від себе додамо: кримінал завжди виходить з тіні в умовах дефіциту влади. Заміна накладних і спроби приховати «чорні схеми» за підставними договорами в минулому. Кримінал сьогодні не соромлячись бере автомат і диктує свою волю.

2021 року обсяги перероблення сировини на міні-НПЗ оцінювалися в 500 тис. т. Крім того, невід’ємною частиною цього процесу була контрабанда октанопідвищуючих безакцизних розчинників, який торік досяг 132 тис. т (зростання на 86%). Втрати бюджету від несплати акцизу оцінюється в 1,1 млрд грн, загалом від діяльності міні-НПЗ – понад 5 млрд грн на рік.


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.