
Портрет покупця української землі: фермери та агрокомпанії, які прагнуть зміцнити зембанк
4 часа назад 0
Ринок сільськогосподарської землі в Україні у 2025 році функціонує вже четвертий рік, однак активність покупців залишається помірною. Про це пише Експерт.
«Переважна більшість покупців — це фермери або аграрні компанії, які прагнуть зміцнити власний земельний банк. Вони купують землю не для спекуляцій, а для обробітку, і підходять до інвестування дуже виважено», — розповів Ігор Лисецький, координатор земельного комітету УКАБ.
За його словами, це пов’язано із тим, що:
- земля залишається низьколіквідним активом: купівля націлена на довгострокове використання з низькою можливістю швидкого перепродажу;
- у воєнний час будь-яке інвестування супроводжується високими ризиками, це відлякує спекулянтів, які шукають швидкого прибутку;
- більшість угод відбувається в межах одного району чи громади — коли орендар викуповує землю в пайовика або сусідні господарства купують додаткові гектари.
Як свідчить опитування, проведене Агрополітичним центром у березні 2025 року, понад 60% власників паїв, які ще не продавали землю, не мають такого наміру в найближчі роки. Часто це спадкова власність, і її утримання розглядається як безпечне збереження активу.
На думку агроексперта Ігоря Гриника, люди воліють не продавати землю дешево. Вони «чекають на стабілізацію ситуації в країні та зростання ціни, розуміючи, що паї — це останній ресурс, який може знадобитися дітям чи онукам».
Ще однією важливою групою покупців стали громадяни з досвідом роботи за кордоном. За спостереженнями нотаріусів, збільшилась кількість угод, у яких покупцем виступає українець, що працює в Польщі або Чехії та хоче інвестувати зароблені кошти в землю «на майбутнє».
Водночас, за оцінками УКАБ, частка іноземного капіталу залишається нульовою, оскільки чинне законодавство забороняє продаж землі іноземцям. Втім, не виключено, що в майбутньому тема доступу іноземних інвесторів повернеться до політичного порядку денного.
Читайте більше новин із розділу Земля на Kurkul.com:
- Сільськогосподарські землі Чорнобиля знову безпечні для використання
- Кабмін пропонує спростити оренду сільгоспземель державної власності
- В Україні запрацює автоматизована система публічного моніторингу земельних відносин
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2025 р.