Ринок землі: три особливості та п’ять заборон

3 года назад 0

Як будуть продавати сільськогосподарську землю з 1 липня — в Міністерстві юстиції озвучили правила.

Вже з 1 липня набере чинності Закон, який має на меті запустити обіг землі сільськогосподарського призначення в Україні. Про це нагадує Мін’юст. Однак, з указаного дня ще не кожен охочий зможе придбати ділянку. Лише українці як фізичні особи, і лише до 100 га в одні руки. Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року. При цьому, ціна на земельні ділянки до 2030 року не може бути нижчою нормативної грошової оцінки.

А вже починаючи із січня 2024 року, купувати землю зможуть і компанії, але не більше ніж 10 000 га. Банк може отримати землю у власність лише як заставне майно і повинен продати за 2 роки.

Які ж особливості купівлі-продажу сільськогосподарської землі? Мін’юст називає три ключові, на його думку:

1) Перевірка покупця нотаріусом. Покупця будуть перевіряти на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах. Перевірка проводиться з використанням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Якщо за результатами перевірки буде виявлено невідповідність таким вимогам — нотаріус відмовлятиме у посвідченні угоди.

А ще набувача або власника земельної ділянки перевірятимуть за суб’єктними ознаками, оскільки визначається перелік осіб, яким за будь-яких умов забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

2) Безготівковість. Розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни сільськогосподарських земельних ділянок за цивільно-правовими угодами, провадяться у безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банківській установі.

3) Підтвердження законності коштів. Джерела походження коштів для купівлі земельної ділянки повинні бути документально підтверджені.

При відкритті ринку землі буде заборонено:

— продаж землі іноземцям до рішення референдуму;

— продавати державні та комунальні землі;

— продавати землю, що розташована ближче, ніж 50 км до держкордону;

— продавати землю росіянам та представникам терористів;

— продавати землю компаніям-офшорам.

Анатолій НІКОЛАЄВ.