Стало відомо, чому нотаріуси відмовляються оформлювати угоди купівлі-продажу землі
3 года назад 0
Ринок землі в Україні діє вже третій місяць. За цей час укладено понад 20 тисяч угод. Проте існують перепони, які можуть створити відчутні проблеми. Однією з них є відмова нотаріусів оформлювати угоди купівлі-продажу землі.
Про це розповіла директорка департаменту АПК Львівської ОДА Тетяна Гетьман. Її слова підтвердив і координатор Всеукраїнського конгресу фермерів на Львівщині Олег Бачинський, інформує Zemelka.ua.
За словами експертів, нотаріуси пояснюють свої відмови надто марудною і витратною за часом процедурою оформлення такої угоди.
«Справді, деякі нотаріуси не хочуть оформляти купівлю-продаж землі. Я говорив не з одним нотаріусом. Це займає багато часу. Треба підготувати чимало довідок: звідки надійшли кошти, яка кількість земельних ділянок у покупця», — зазначив Олег Бачинський.
Для того, щоби оформити угоду на ринку землі за всіма вимогами закону, нотаріус має ретельно перевірити як покупця, так і продавця землі. Зокрема, він має переконатись:
- чи немає покупця у санкційних списках;
- чи не має він громадянства держави-агресора;
- чи не має він близьких родинних зв'язків із громадянами держави-агресора;
- чи мають його кошти, якими він розраховується за землю, законне походження;
- чи не зосередив він у своїх руках вже понад 100 гектарів землі;
- чи не є він юридичною особою;
- чи пов'язана його робота або освіта із аграрним сектором;
- чи насправді ця земля є законною власністю продавця;
- чи не є ця земля предметом судового розгляду;
- чи має покупець першочергове право на її придбання, а якщо ні, то чи є відмова орендаря від свого першочергового права.
Усі ці перевірки, кажуть нотаріуси, деколи займають цілий робочий день, а то й більше. При цьому вартість нотаріальних послуг на ринку землі не настільки висока, щоби покрити витрачений час. Через це багато хто з них відмовляється від цієї процедури.
Втім, самі учасники угоди, як з боку покупця, так і з боку продавця, вважають, що всі ці перестороги не марні. І та, і інша сторони воліють знати, що угода відбулася чисто, і надалі в них не буде ніяких проблем щодо її законності й наслідків.
«Насправді, це плюс, адже йдеться про договір купівлі-продажу, де мусить бути захищений і продавець, і покупець. Якщо я купую ділянку, я хочу, аби це було максимально правильно, щоб у майбутньому з цим не було проблем. Гадаю, нотаріуси згодом навчаться, наб’ють руку, і процес відбуватиметься швидше», — вважає Олег Бачинський.