Тарифи на електроенергію в Україні можуть бути значно нижчими: у Раді знають, як цього досягти

1 месяц назад 0

В Україні мають намір привести тариф на електроенергію для населення до ринкових показників. Його підвищують щороку, і за кілька років він має досягти економічно обґрунтованого. Проте навіть ринковий тариф може бути значно нижчим, якщо збільшити в Україні обсяг генерації  електроенергії.
Про це заявив нардеп від "Слуги народу" Сергій Нагорняк.

В Україні, попри війну, тарифи на електроенергію регулярно зростають – як для промисловості, так і для побутового сектору. При цьому промисловість оплачує електрику за ринковою ціною, а населення – за пільговим тарифом, який значно нижчий за ринковий. Проте, так довго не триватиме.

Енергетики будуть змушені підвищити тариф для населення також до ринкових показників. Адже бюджет більше не в змозі дотувати енергоспоживання населення. До того ж, кредитори України, зокрема МВФ, тиснуть на наш уряд, щоб він якомога швидше приводив комунальні платежі до ринкового рівня. І це буде зроблено вже найближчими роками.

Але навіть ринковий тариф може бути значно нижчим, ніж він є зараз. Він залежить від обсягу генерації в країні, а також від структури генерації. Найдешевшою на сьогодні є електроенергія від атомних станцій. І от саме її обсяг реально збільшити вже найближчим часом.

Звісно, ідеальним варіантом було би повернути під контроль України Запорізьку АЕС. Шість її реакторів мають сумарну потужність 6 ГВт. І це відразу допомогло бути вирішити проблему з генерацією. Але на сьогодні там засіли окупанти, і невідомо, коли вдасться їх звідти "викурити". Та й сама станція, після того, як вони там похазяйнували, знаходиться в аварійному стані. Причому потребує серйозного відновлення як обладнання станції, так і її водойма-охолоджувач, яка значно обміліла після підриву водосховища на Каховській ГЕС.

Вихід є — добудова двох енергоблоків на Хмельницькій АЕСНа сьогодні найбільш реальним виходом було би будівництво ще двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС, на якій сьогодні побудовано та працює лише два енергоблоки. До речі, відповідно до проекту, який розроблявся ще за радянських часів, Хмельницька АЕС мала бути чотириблоковою.

Найближчим часом Верховна Рада має розглянути питання щодо добудови ще двох енергоблоків ХАЕС. Причому  в Енергоатомі вже є попередні розрахунки, скільки грошей і часу потребуватиме таке будівництво. Є також іще один аргумент на користь такого будівництва.

Свого часу воно вже було розпочате, і на сьогодні, наприклад, третій енергоблок ХАЕС уже готовий на 80%. Отже було б нерозумним не виконати решту 20% робіт та не запустити цей об'єкт.

"Ми будемо переконувати колег зібрати необхідну кількість голосів для підтримки цього рішення, щоб дати поштовх економіці та забезпечити роботою працівників атомних станцій, особливо в умовах війни. Коли в країні є певний дефіцит генерації, відповідно ціна на електроенергію зростає. Добудова нових блоків дозволить уникнути цього дефіциту і знизити ціну" ,- заявив Сергій Нагорняк.
Добудова 3-го та 4-го енергоблоків на ХАЕС дала би додатково в енергосистему України ще 2,2 ГВт потужності. А це дуже немало. Адже на сьогодні саме атомна енергетика є найбільш надійною та становить левову частку української електрогенерації.

На сьогодні в Україні працюють 9 атомних енергоблоків на трьох станціяхЗагалом в Україні було п'ять атомних електростанцій: Запорізька, Південноукраїнська, Рівненська, Хмельницька та Чорнобильська. Чорнобильська, зі зрозумілих причин, вибула з цього списку. Останній працюючий реактор був на ній заглушений у грудні 2000 року. Відтоді вона не працює.

Запорізька, яка була найбільшою електростанцією в Європі, зараз опинилась у зоні тимчасової окупації. Окупанти не змогли їй дати раду і вивели з роботи усі 6 її реакторів. Як мовиться, ні собі, ні людям.

Таким чином, на сьогодні в Україні працюють лише 9 енергоблоків на трьох електростанціях:

  • Південноукраїнській – 3 блоки (3 ГВт);
  • Рівненській – 4 блоки (2,835 ГВт);
  • Хмельницькій – 2  блоки (1,845 ГВт).

Сумарно вони дають 7,7 гВт потужності. Отже, якщо додати до них ще 2,2 ГВт від нових блоків ХАЕС, то вийде майже 10 ГВт атомної генерації. У поєднанні з енергією від тих гідроелектростанцій, що залишилися, та з генерацією від сонячних та вітрових електростанцій це зможе забезпечити енергетичну самодостатність України.