Юристи роз’яснили, хто зможе здавати в оренду невитребувані паї

2 года назад 0

Передавати в оренду нерозподілені земельні ділянки/невитребувані паї мають право виключно сільські, селищні, міські ради, на території яких розташована така земля, відповідно до ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних ділянок (паїв)». Про це пише Zemelka.ua, з посиланням на експертів Безоплатної правової допомоги.

Як зазначається, до 1 січня 2019 р. такі повноваження мали районні державні адміністрації. Відповідно, з 1 січня 2019 р. РДА втратили такі повноваження та на даний час не має значення розташування такої земельної ділянки в межах чи поза межами населеного пункту.

«Оскільки нерозподілені земельні ділянки/невитребувані паї передаються в оренду лише після формування їх у земельні ділянки, то до таких договорів оренди застосовуються загальні положення, які регулюють оренду с/г землі», — зазначили експерти. 

Строк дії договору оренди нерозподіленої земельної ділянки/невитребуваного паю обмежується днем реєстрації державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

Читати за темою: Підсумовано результати роботи ринку землі за 2021 рік 

«Такий договір оренди припиняється в день державної реєстрації права власності на земельну ділянку. При цьому будь-яких договорів (додаткових угод) про його припинення складати не потрібно. Державна реєстрація припинення права оренди проводиться без подання відповідної заяви заявниками одночасно з державною реєстрацією права власності на відповідну земельну ділянку», — додали юристи. 

Оскільки наразі нерозподілені земельні ділянки/невитребувані паї передаються в оренду лише після формування їх у земельні ділянки, то до договору оренди таких земель висуваються такі ж вимоги, як і стосовно інших земельних ділянок.

Зазначається, якщо договір оренди укладено після 1 січня 2016 р., а право оренди не зареєстровано, то в орендаря його просто немає. Для того, щоб уникнути негативних наслідків орендарю потрібно невідкладно зареєструвати своє право оренди. 

Нагадаємо, з 1 січня 2022 р. набули чинності зміни до Податкового кодексу України, які передбачають сплату мінімального податкового зобов’язання власникам сільгоспділянок. Проте нові податки сплачуватимуть не всі землевласники.