В НБУ прогнозують різке збільшення доходів українців за підсумками року

4 недели назад 0

Після шокового 2022 року цьогоріч доходи українців стабільно зростають. Причому йдеться не лише про номінальні зарплати громадян, але й про їхні реальні доходи.

Такий прогноз міститься в Інфляційному звіті за жовтень, опублікованому Нацбанком України. Звіт, зокрема, містить макропрогноз розвитку економіки на 2023-2025 роки.

Оскільки 2023 рік закінчується, то про його підсумки можна говорити вже більш детально. Вони містять менше припущень, і більше фактів.
Отже, що стосується сфери працевлаштування і зарплат, то НБУ оцінює її динаміку оптимістично. Рівень безробіття в країні вже скорочується і скорочуватиметься й надалі. Однак найближчими роками він усе ж буде вищим, ніж був до війни.

Відповідно до пронозу, цьогоріч  рівень безробіття знизиться до 19%, у наступному році – до 16,5% і в 2025 році – нижче 15%.

"Стримуватимуть відновлення ринку праці структурні диспропорції, що посилилися через наслідки війни: міграція та нерівномірне економічне відновлення за галузями та регіонами" , — зазначають у прогнозі Нацбанку.
Що стосується доходів населення Україні, то після шокового 2022 року, коли багато людей втратили роботу і заробіток, цьогоріч зарплати почали відновлюватись. Якщо говорити про їхнє номінальне зростання, то воно становитиме за підсумками року майже 18%. Однак і реальна зарплата українців також зазнає приросту. Із врахуванням цьогорічної інфляції, яка, до речі, виявилася нижча за прогнозовану,  реальні доходи українців цьогоріч зростуть на 4%. НАБУ також прогнозує зростання реальних доходів і в наступні два роки.

"Збільшенню доходів на всьому прогнозному горизонті сприятимуть відновлення економічної активності та збереження м’якої фіскальної політики. Додатковим стимулюючим чинником у післявоєнний час стане посилення попиту на робочу силу з огляду на потреби у відбудові" , — йдеться у прогнозі Нацбанку.