З моменту відкриття ринку земель для юросіб 266 компаній придбали с/г землі

3 недели назад 0

Обсяг ринку земель у лютому 2024 року був найбільшим від початку повномасштабної агресії росії проти України та на 50% вищим ніж у січні цього року. Частка участі юридичних осіб у ринку зросла, й у лютому склала 15,8% проти 10,3% у січні 2024 року.

Про це свідчать дані аналітичного огляду ринку земель в Україні, підготовленому KSE Агроцентр спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО). 

Так, у лютому 2024 року було укладено 9,6 тис. угод купівлі-продажу земель сукупним обсягом 22 тис. га, що на 50% більше ніж у січні  цього року. Попередній максимум купівлі-продажу сільгоспземель після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну був зафіксований у грудні 2023 року, коли  було укладено 8,2 тис. угод сукупним обсягом 19,8 тис. га. 

З моменту відкриття ринку земель для юридичних осіб 266 компаній скористалися правом купівлі сільськогосподарської землі, з яких 223 компанії придбали принаймні одну ділянку в лютому 2024 року.

«Загалом активність юридичних осіб на ринку зростає. Якщо, відповідно до уточнених даних, у січні юрособи придбали 507 ділянок сукупною площею 1,5 тис. га, то в лютому юрособи придбали вже 1,2 тис. земельних ділянок сільськогосподарського призначення сукупною площею 3,5 тис. га. Таким чином, частка участі юридичних осіб на ринку сільгоспземель в лютому склала 15,8%, проти 10,3% у січні 2024 року», — пояснили аналітики. 

Переважна більшість земель, придбаних юридичними особами за перші два місяці 2024 року — це колишні підмораторні землі. 40% від сукупної площі ділянок, проданих з початку цього року, розташовані у Полтавській області. До трійки регіонів-лідерів за активністю юросіб входять прифронтові Сумська (10%) та Харківська (7%) області.  

Ціни купівлі-продажу сільськогосподарських земель зберігають стабільність. Середньозважена ціна гектара в лютому 2024 року становили 41,6 тис. грн  проти 41,7  тис. грн/га у січні 2024 року, а середньозважена ціна гектара земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва становила 42,5 тис. грн проти 42,2 тис. грн/га у січні. 

Водночас аналітики зауважили, що для 50% транзакцій за участю фізичних осіб ціна продажу сільгоспземель не перевищувала НГО більше, ніж на 0,9%. Водночас для угод, укладених юридичними особами, у 50% випадків ціна угоди перевищувала НГО більше, ніж на 50%.

«Така розбіжність може свідчити або про те, що юрособи готові платити вищу ціну за сільськогосподарські землі, або про те, що юрособи більш мотивовані відображати реальну ціну угоди в офіційних документах, замість зазначення мінімально допустимої ціни з доплатою різниці в готівковій формі», — зазначив експерт KSE Агроцентр Роман Нейтер. 

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р.