Зміни у земельному законодавстві, які почали діяти з 1 січня

1 год назад 0
  • Почали діяти зміни щодо сплати земельних податків
  • Введено нову форму податкової декларації з плати за землю
  • Зміни запрацювали із 1 січня 2023 року

З 1 січня 2023 р. в Україні введено новий збір — мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ), а також запроваджується нова форма податкової декларації з плати за землю. Про це пише Kurkul.com.

Так, 30 листопада 2021 р. були ухвалені зміни до Податкового кодексу, які передбачають введення мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) щодо земельної ділянки, вони починають діяти з 1 січня 2023 р.

Збір покликаний зменшити втрати бюджету через ухилення від оподаткування шляхом детінізації аграрної діяльності. МПЗ необхідно сплатити за користування або володіння земельною ділянкою. 

МПЗ рахується за формулою, прив'язаною до нормативно-грошової оцінки ділянки або НГО 1 га в області, де вона розташована, з урахуванням індексацій.

Є кілька випадків, коли МПЗ не встановлюється і не підлягає сплаті. Це ділянки дачних та садівничих кооперативів, набуті у власність чи користування їх членами за результатами приватизації, землі запасу, ділянки фізосіб на праві власності чи користування в межах населених пунктів, ділянки, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У 2023 році мінімальне зобов'язання сплачуватиметься за 2022 рік. Від сплати МПЗ за 2022-2023 роки звільнили ділянки на територіях, де йшли або йдуть бої, ділянки, засмічені вибухонебезпечними предметами або на яких розміщені фортифікаційні споруди, а також ділянки на тимчасово окупованих територіях.

Щодо нової форми податкової декларації з плати за землю, то змінами:

  • передбачена можливість зазначити код Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (КАТОТТГ) замість коду за КОАТУУ (рядок 7);
  • розширено перелік правовстановлюючих документів, які є підставою для оподаткування, зокрема, якими посвідчується право на земельні частки (паї) платника, виділені в натурі. Додано вид права за кодом 4 — право на земельну частку (пай) (колонка 3 розділу І);
  • для випадків володіння/користування земельними ділянками не повний календарний рік декларація містить такий показник як період володіння/користування земельною ділянкою (колонки 7–8 розділу І, колонки 8–9 розділу ІІ).