Забруднення Керченської протоки та Чорного моря мазутом становить найбільшу загрозу для китоподібних та великих риб
13 часов назад 0
Розлив мазуту з танкерів «Роснефти» викликав у Чорному морі екологічну катастрофу, якій можна надати регіональний рівень. Оцінити масштаби забруднення та заподіяну шкоду навколишньому середовищу та живій природі поки неможливо, але вже очевидно, що воно загрожує скороченням популяції великої риби та ссавців – афалін та азовок.
Про це в інтерв’ю повідомив Євген Хлобистов, професор, декан факультету природничих наук Києво-Могилянської академії.
Вчений вважає, що після того, як шторми та течія розбили мазутні плями на дрібні кулькоподібні фракції, їх можуть поглинати великі риби та ссавці – дельфіни та афаліни. Це може бути причиною їхньої загибелі.
"Найбільш небезпечно мазутне забруднення для великої риби та ссавців – для дельфінів, акул, афалін та великих за розміром риб. Мазут формує фракцію – маленька кулька розміром від 0,5 до 1 см у діаметрі. Дрібна рибка не зможе його проковтнути, а велика – зможе. Це спричинить проблеми для її травної системи і врешті-решт призведе до загибелі. Вчені припускають, що аномальна кількість загиблих дельфінів, яку спостерігали останні два тижні в Чорному морі, викликана саме тим, що вони потрапили під вплив таких залишків мазуту.
Ця катастрофа може бути причиною дуже специфічного скорочення біорізноманіття великих представників фауни Чорного моря" , – каже вчений.
Євген Хлобистов також зауважує, що за роки російської мілітаризації регіону та агресії проти України популяція китоподібних у Чорному та Азовському морях скорочується, тому що дельфіни дуже чутливі до підводних човнів та військових дій.
За час повномасштабного вторгнення Росії в Україну вчені спостерігають скорочення популяції дельфінів. Однак, доки війна не закінчиться, неможливо буде провести незалежне дослідження, щоб встановити наслідки забруднення та воєнних дій на морі, оскільки Росія не допустить незалежну міжнародну комісію.
Тим часом, витік мазуту з російських танкерів, один з яких затонув, а інший сів на мілину, триває. Наслідки спричиненої Росією катастрофи можуть відчути в Одесі, а також Румунії та Болгарії, хоча й у менших обсягах, ніж на узбережжі Криму чи Краснодарського краю.