На старті підготовки до виборів: Хто є найнебезпечнішим для рейтингу Зеленського

2 месяца назад 0

Оприлюднено низку соцопитувань, які демонструють, що народ все більше незадоволений своїми слугами. Розбираємо, можна це якось зупинити чи це піке.

Як знижується рейтинг Зеленського

Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), рівень схвалення діяльності президента Зеленського знизився порівняно з червнем із 34,1% до 29,3%. Водночас, з 52,7% до 56,1% стало більше тих, хто не схвалює його діяльність. При цьому з 64% у червні до 68,7% стало більше українців, які вважають, що справи в країні йдуть у неправильному напрямку (у правильному – 16,1% зараз проти 20% у червні). Поступове зниження рейтингу президента спостерігається з весни.

Наступне опитування компанії «Соціс» демонструє ту ж тенденцію: якби вибори президента відбулися наступного тижня, Зеленський на них отримав би 19,5%, його основний конкурент Петро Порошенко – 14,3%. Цікаво, що третє місце з 6,7% поділили відразу троє – Юлія Тимошенко, Ігор Смешко та Юрій Бойко. У червневому опитуванні цієї ж компанії рейтинг Зеленського становив 22,2%, його головного переслідувача – 14,2%. До речі, у травні у діючого глави держави було 20,9%, у квітні 20,1%. Так що, як бачимо, симпатія до нього не лише знижується, а й коливається. Тобто, за певних умов нинішні рейтингові 19,5% можуть знову піти вгору у серпні. Але загалом навряд чи президентові варто розраховувати найближчим часом на значне зростання симпатій до нього, — згідно з цим же опитуванням, більше половини опитаних (65,6%) вважають, що події в Україні розвиваються у неправильному напрямку. А 46,6% респондентів схиляються до думки, що «терпіти теперішнє становище вже просто неможливо».

Найсвіжіше за часом опитування оприлюднив Центр Разумкова. 28,8% його респондентів, які визначилися зі своїм обранцем, віддали б свій голос Зеленському, 15,9%, що майже вдвічі менше – Петрові Порошенку. Однак порівняно з червневим опитуванням рейтинг Зеленського впав. Тоді його підтримували 32,4% опитаних. А от у квітні було приблизно, як зараз – 28,3%. І, зрештою, згідно з липневим опитування групи «Рейтинг» на найближчих виборах за діючого главу держави проголосували б 27,7%, у червні таких було трохи більше, 29,1%, у травні – 30,2%.

Що впливатиме на рейтинги президента

Які висновки можна зробити з цих опитувань.

Перший висновок – рейтинг президента знижується, однак не різко.

Він перебуває в межах 20-25 відсотків, іноді менше, іноді більше, але на старт нового політичного сезону Зеленський може вийти з кращими показниками завдяки емоційному ефекту, якщо сценарій влади зі святкування 30-ї річниці Незалежності, як то кажуть, зайде українцям.

Але бачимо і посилення негативної тенденції – росте недовіра до політичного курсу нинішньої влади. Тобто, восени рейтинг Зеленського може піти донизу більш різко, аніж це відбувається зараз. Цьому сприятиме чергове підвищення тарифів і цін, а також невирішеність ключової проблеми – припинення війни на сході країни. Інших тем, які б суттєво підірвали позиції президента, поки не видно. Навіть «вагнергейт» і детектив із викраденням судді Чауса з Молдови не призвели до очікуваних опозицією наслідків. Перш за все тому, що завдяки олігархічному консенсусу ці теми на провідних телеканалах висвітлювалася мало. Або у вигідному для влади світлі.

Другий висновок – рейтинг Зеленського коливається залежно від рівня популізму його рішень.

Серед експертів звучить припущення, що зростання рейтингу президента і його зниження пов’язані зі швидкими рішеннями, які, попри не завжди юридичну бездоганність, подобаються багатьом українцям. У першу чергу йдеться про санкції за результатами засідань РНБО. Таке припущення має свою логіку, адже після санкцій проти Медведчука і блокування трьох телеканалів, які з ним пов’язували, у подальшому у підсанкційному списку опинялися люди, мало відомі пересічним громадянам. Звідси і зниження рейтингових балів. Утім, якщо восени президентському Офісу вдасться продавити через парламент вигідну йому версію закону про олігархів, на певний час використання такого інструменту як Радбез знову почне приносити результат. Проблема лише в тому, що список «поганих хлопців», яких не люблять українці, вичерпний. Тобто, на одних лише санкціях рейтинг на високому рівні не втримати.

Третій висновок – навіть попри повільне зниження симпатій до Зеленського, його показники залишаються недосяжними для потенційних конкурентів.

Це ставить під сумнів розмови про оголошення перевиборів чи про спроби переписати Конституцію. Допоки рейтинг президента триматиметься на нинішньому, плюс-мінус, рівні, жодних різких рухів на кшталт розпуску парламенту і нових виборів не буде. Ті ж соцопитування показують, що «слуги народу» хоч і залишаються лідерами, однак їхній рейтинг вже не дасть їм можливості сформувати монобільшість. Тому, скоріш за все, буде обрано стратегію повільного видавлювання з політичного поля конкурентоздатних опонентів та заведення замість них лояльних політсил. З прицілом на вибори 2024 року.

Четвертий висновок – на тлі помітних симпатій до діючого президента з боку власників телеканалів і обмеженості в ресурсі (та і в креативі) антизеленської опозиції головною небезпекою для рейтингу президента залишаються свої — «слуги», урядовці, близьке оточення.

З наближенням нового політичного сезону активізувалися розмови про чергові урядові відставки, або й відставку всього складу Кабміну. Деякі відставки міністрів обіцяють бути скандальними. Також не слід виключати корупційних скандалів у вищих ешелонах влади. Точніше, вони вже є, просто їх не так роздувають, як роздували тему корупції при попередниках. Але всьому свій час. Адже з 1 вересня можна починати відлік активної підготовки всіх політсил до наступних виборів. З усіма їхніми національними особливостями і традиціями.

Юрій Васильченко, політичний оглядач.

*Редакція може не поділяти думку автора матеріалів. Публікації подаються в авторській редакції.


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.