Через блокаду українських портів зростуть світові ціни на зернові 

2 года назад 0

Світові ціни на пшеницю зростуть на кілька процентних пунктів, але не в рази у разі тривалої блокади Росією морських портів України. Такий прогноз озвучив доцент Київської школи економіки Олег Нів’євський  пише agronews.ua.

Прогноз ґрунтується на наявних моделях і дослідженнях, що дозволяють оцінити масштаб наслідків блокади.

Науковці моделювали можливий ефект на ціни від зміни виробництва зернових через екстремальні зміни клімату. За основу було взято базовий сезон 2019/20: зменшення експорту пшениці на 9% збільшить світові ціни на 0,8%, щодо кукурудзи зменшення на 13% збільшує світові ціни на 1,2%”, – уточнив Нів’євський.

Він додав, що якщо експорт пшениці та кукурудзи припиниться (зменшиться на 100%), то світові ціни на пшеницю зростуть на 8,9%, а на кукурудзу – на 9,2%.

Ефект буде, і в цей період високих цін подальше зростання навіть на 10% – це чимало, але очікувати зростання світових цін у рази теж не потрібно”, – резюмував Нів’євський.

Частка України у глобальній торгівлі кукурудзою становить 16%, пшеницею – 11% і 15% ячменем у поточному маркетинговому році.

Зазначимо, Росія запланувала масштабні морські навчання з 13 до 19 лютого, фактично блокуючи доступ до морських портів України. Міністерство закордонних справ висловило протест через безпрецедентну блокаду Росією Чорного й Азовського морів, а також Керченської протоки. 11 лютого Росія скасувала блокаду півдня Азовського моря.