Держпродспоживслужбу та Мінекономрозвітку звинувачують у тому що з липня імпорт харчових продуктів в Україну може припинитись

2 года назад 0

Імпорт харчових продуктів та живих тварин до України може повністю зупинитися з 5 липня цього року. 4 липня 2022 року спливає термін для запуску прикордонних інспекційних пунктів (ПІП) та призначених пунктів пропуску (ППП), через які має оформлюватися весь імпорт. Зараз жоден пункт пропуску не відповідає вимогам.

На останньому засіданні аграрного комітету депутати розкритикували звіт Держпродспоживслужби та Мінекономрозвитку із запуску нової системи контролю за імпортом харчових продуктів та живих тварин через мережу прикордонних інспекційних пунктів (ПІП) та призначених пунктів пропуску (ППП).

Прикордонні інспекційні пункти мають відповідати вимогам, які встановлені статтею 46 закону 2042-VIII «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя», а призначені пункти пропуску — відповідно вимогам із статті 58.

Сьогодні в Україні жоден пункт пропуску не відповідає вимогам, хоча збудувати та запустити їх мали б до 5 липня 2022 року (підпункт 1 пункту 3 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» згаданого закону).

Нардеп від «Слуги народу» Дмитро Соломчук розписав детально, в чому суть претензій до Держпродспоживслужби. Зокрема, він нагадав, що парламент вперше за всю свою історію голосував за виділення особливо цінної землі під будівництво ПІП на Волині. Були виїзди на Закарпаття та в інші області, але віз і нині там. Проблема у землі під ПІПи.

«На виготовлення земельної документації слід було виділяти кошти зі спецфонду Держпродспоживслужби. Цього не відбувалося. Натомість витрачались кошти Світового банку, а кожна сума там погоджується місяцями – дуже довго. Навіть топографічну зйомку Держпродспоживслужба не могла зробити за власні кошти, хоча це коштує 20-30 тис. грн. Кошти на це були в бюджеті 2021 року, на спецфонді ДПСУ», – каже депутат.

На виконання вимог закону уряд взяв 27 серпня 2019 року $200 млн кредиту на 18 років у Світового банку. Частина коштів із позики мала допомогти збудувати 10 ПІПів.

Однак за 4,5 з половиною року жоден із керівників Держпродспоживслужби (Володимир Лапа, в.о. голови Ольга Шевченко, Владислава Магалецька) так і не осилив завдання з освоєння кредиту і будівництва системи ПІП та ППП. Тож за пів року до спливу терміну запуску нової системи контролю переміщення імпорту через кордон все не зроблене вилізло нагору, а бізнес опинився під ударом.