Каховка в тренді: в звичайній школі практикують новаторські підходи до інклюзивної освіти

4 года назад 0

Херсонська обласна рада продовжує виїзні консультації по впровадженню інклюзії у закладах освіти. Так, у лютому п.р. робоча група, створена головою Херсонської обласної ради Владиславом Мангером, відвідала Каховську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №3 Каховської міської ради.

Інклюзія у школі практикується із 2017 року. Це перший заклад освіти у м. Каховка, який запровадив інклюзивну форму навчання для дітей з особливими освітніми потребами. У 2019-2020 навчальному році у школі функціонує 32 класи, в яких навчається 844 учня. У початковій ланці створено 5 класів з інклюзивним навчанням, в яких отримують освіту 10 дітей з особливими освітніми потребами. Для здійснення їхнього супроводу в класах з інклюзивним навчанням працюють 5 асистентів учителів, а також два практичних психолога, які забезпечують корекційну складову інклюзивного навчання.

Усі діти з особливими потребами пройшли комплексне оцінювання в умовах інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ), отримали відповідні висновки та рекомендації щодо навчання і виховання в умовах інклюзії.

До речі, Каховський міський інклюзивно-ресурсний центр є справжнім фаворитом по сприянню та впровадженню інклюзії. За словами директорки ІРЦ Ольги Атаманюк, вона разом з директоркою ЗОШ №3 Іриною Коринецькою та педагогами пропустили інклюзію через себе, через свій розум і своє серце, тому із жертовною самовіддачею працюють із особливими дітками. Щодня фахівці ІРЦ особисто відвідують інклюзивні навчальні класи, постійно спілкуються з дітками, педагогами та батьками. Вони добре знають всі особливості навчального процесу та відмінності дитячих характерів. Тому Каховський інклюзивно-ресурсний центр не просто впроваджує передовий педагогічний досвід, запропонований зі столиці, тут його удосконалюють, адаптують під своїх вихованців, практикують новаторські підходи та випускають власні методички. Зокрема, ІРЦ спільно з педагогами школи створили індивідуальну корекційно-розвиткову програму для дітей з розладами аутистичного спектру, завдяки якій за два роки навчання в учня з аутизмом відбулися позитивні зміни у поведінці, емоційно-вольовій сфері. Члени робочої групи запропонували педагогам школи та фахівцям ІРЦ узагальнити розроблені матеріали та видати методичні рекомендації з досвіду спільної роботи щодо впровадження інклюзії та нових підходів до навчання дітей з особливими потребами. Після видання цих рекомендації ознайомити з напрацювання педагогічну спільноту Херсонської області.

«Робота проводиться колосальна, проте найважливіше для нас – результат, який проявляється в знаннях, уміннях та навичках наших вихованців з особливими освітніми потребами. Ми пишаємось ними!» , – зазначила Ольга Андріївна.

Командна робота і співпраця добре налагоджені і з батьківською громадськістю. Спілкування показало, що батьки – соціально активні та зацікавлені у змінах, які відбувають в школі при організації інклюзивного освітнього простору для дітей з особливими освітніми потребами. Вони обізнані зі змістом корекційно-розвиткових занять і графіком їх проведення, систематично відвідують навчальні семінари для батьків.

За результатами виїзду відбулась традиційна нарада під головуванням Владислава Мангера. Члени робочої групи ознайомили голову Херсонської обласної ради з кращою практикою впровадження інклюзивної форми освіти на Херсонщині. Вражений Владислав Миколайович, в черговий раз, наголосив на тому, що саме від людей та їх професіоналізму залежить реалізація того чи іншого проєкту чи реформи.

Нагадаємо, у лютому робоча група надала консультативно-методичну допомогу по впровадженню інклюзії Чорнобаївському навчально-виховному комплексу.