Паливно-прокурорська мафія по-херсонські

4 года назад 0

Нелегальні АЗС заполонили великі й малі українські міста. Херсон – не виняток. За даними Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міськради, на 1 серпня 2019 року, в Херсоні офіційно працювало лише 35 заправних комплексів. У той самий час «сірих» заправок майже стільки ж – 31. Абсолютно всі вони відомі, мають конкретні адреси, нанесені на карту і щодня завдають шкоди державі й пересічним городянам.

Нелегали роками не сплачують акциз, ПДВ, податок на прибуток та на землю, відрахування на заробітну плату. Й дуже часто заправляють авто відверто неякісним пальним.

Херсонські активісти та журналісти вже не перший рік інколи вдало, інколи – ні, борються з нелегальними АЗС. І тут варто відзначити не «кавалерійські напади» диванних активістів із Фейсбук, а системну роботу онлайн газети «Вгору», яка присвятила цій темі кілька журналістських розслідувань.

Ми ж хочемо довести не лише відкрите існування такого нелегального бізнесу (дивно, але у судах це дійсно треба доводити) – про нього ж всі знають. А й розібратися як він функціонує, хто і як постачає на них паливно-мастильні матеріали. Й головне – хто все це покриває та має неабиякий зиск.

Частина перша. Паливно-мастильно-грошова

У одному із журналістських розслідувань онлайн газети «Вгору» у одному з епізодів про «паливних крадіїв» автор згадав про ТОВ «Вітана». Із матеріалів кримінальної справи ми дізнаємося, що весною цього року ділки обдурили українських фермерів на 22 мільйона гривень – адже не поставили у розпал посівної кампанії паливно-мастильних матеріалів саме на таку сумму.

Найбільш постраждалим від шахрайських оборуток ТОВ «Вітана» виявилося ТОВ «Маддокс Україна». Формально, згідно з Єдиним реєстром юридичних та фізичних осіб, засновниками херсонського ТОВ «Вітана»  є одесит Сергій Євгенович Докукін та херсонець Віктор Володимирович Душин (він же директор). На справді ж підприємством керує Анатолій Іванович Черноморенко.

 

Чоловік офіційно безробітний, але має необмежений доступ до всіх документів, клієнтської бази, вів перемовини та отримував прибуток від діяльності підприємства. Саме до його «світлої» голови прийшла ідея як заробити на дизпальному двічі, а то й тричі. У березні 2019 року ТОВ «Вітана» прийняла від ТОВ «Маддокс Україна» на відповідальне зберігання  ємності з її дизпальним за адресою: м. Херсон, вул. Стрітенська, 6. Далі саме Анатолій Черноморенко домовився з перекупником – приватним підприємством «Графен», власник і керівник Андрій Миколайович Кириченко. 

 

 

 

 

 

 

 

 

При оптовій ціні на солярку на той час 23-23,50 грн. сучасний Остап Бендер домовився продати вкрадене паливо за 18 гривень за літр. Але без жодного оформлення й оплата готівкою.

Дізналися про такі «шарові» ціни на крадене дизпаливо і старі подільники Кириченка з Каховки – Віктор Анатолійович Куришко та Ігор Анатолійович Мартиненко, засновники та керівники ПП «Оптима Транс Ойл» та ТОВ «Транс Ойл 1» (у останньої фірми засновник Галина Володимирівна Мартиненко, дружина Ігоря Мартиненка, ну, ви розумієте). В результаті за «чорний нал» було придбано сотні тон солярки для роздрібної торгівлі на нелегальних АЗС у Херсоні та Каховці.

Загальний збиток офіційному власнику дизпального ТОВ «Маддокс Україна» – понад  11 млн. грн.. (11183971,90 гривень).

На сьогодні слідчі дії правоохоронних органів спрямовані на виявлення дрібнішої мережі перекупників та покупців, адже відомо, що не дивлячись на відкриті кримінальні справи проти ТОВ «Вітана», інші фірми-посередники й далі реалізовують крадене пальне гуртом та у роздріб. Тож покупців великих і не дуже партій пального за готівку чекає доля каховської нафтобази – усе крадене пальне вилучили, як речовий доказ у кримінальній справі.

Тепер ви розумієте, що нелегальні АЗС наносять збитки не лише несплатою податків, а в першу чергу тим, що торгують краденим пальним. Про херсонські тіньові АЗС ми вже згадували, а ось каховські залишилися поза увагою – у межах Нової Каховки та Каховки цілих 7 нелегальних заправних комплексів. 20 листопада слідчі ГУ нацполіції в Херсонський області провели одразу декілька вдалих обшуків на різних об’єктах Херсонщини та сусідніх областей. На нафтобазі у Каховці виявили, вилучили й передали на відповідальне зберігання частину дизпалива, яке належить ТОВ «Маддокс Україна», і яке за «чорний нал» перепродали ділки з «Вітани» каховському перекупнику. Здавалося б, – перша перемога. Але тут на сцені з’явилася «криша»…

Про неї ми розповімо у другій частині нашого журналістського розслідування. Звичайно, із заголовка ви вже здогадалися, що всі шляхи ведуть.. до прокуратури. Утім, не все так просто й буде дуже цікаво…

P.S. Несподівано ТОВ «Вітана» засвітилася й у розслідуванні програми «Наші гроші» з Денисом Бігусом.

Виявляється, у липні цього року до квартири одного з фігурантів у справі ТОВ «Вітана» із обшуками прийшли херсонські правоохоронці. Дизпалива, зрозуміло, у квартирі не знайшли, але знайшли цілу кипу печаток, чекових книжок, статутних та бухгалтерських документів фірм із Києва, Дніпра, Сум та Херсона, які перераховували на вибори партії «Слуга народу» десятки мільйонів гривень.

 

Тепер зрозуміло, чому вся боротьба із нелегальними заправками скоріше схожа на бій Дон Кіхота з вітряками.

Херсон онлайн