У ПФУ розповіли, які три фактори впливають на розмір майбутніх пенсійних виплат

4 года назад 0

Українці часто запитують, від чого конкретно залежить розмір пенсійних виплат. Фахівці Пенсійного фонду відзначають, що це питання зовсім не риторичне.

Суми пенсій безпосередньо залежать від трьох чинників: тривалості страхового стажу людини; середнього заробітку; середньої зарплати з три роки по Україні (встановлюється ПФУ).

В першу чергу необхідно враховувати, що пенсія може призначатися тільки з легальних, офіційно задекларованих заробітків.

У зв'язку з цим, розмір оплати праці, з якого сплачуються страхові внески (чим вища оплата, тим вище внесок), у майбутньому вплине на розмір пенсійного забезпечення громадянина.

Один рік страхового стажу «коштує» 1% середнього заробітку людини. Чоловік, який вже має стаж 30 років (в Україні зараз мінімальна норма стажу 30 років для жінок і 35 років для чоловіків), отримує право на пенсію в розмірі 30% від його середнього заробітку.

Починаючи з 2019 року, в Україні пенсія призначається із застосуванням середньої зарплати за попередні три роки та вартості одного року страхового стажу в розмірі 1% заробітку.

Таким чином, якщо громадянин України працює неофіційно і отримує зарплату «в конверті», він, крім майбутньої пенсії, також втрачає ряд своїх трудових прав. Зокрема, права на основну і додаткову відпустки, на оплату лікарняного, отримання допомоги від нещасного випадку на виробництві, допомоги по безробіттю тощо

Оскільки роботодавець не платить за такого працівника єдиний соціальний внесок та інші соціальні відрахування, останньому не зараховується страховий стаж.

Значить він втрачає право на призначення пенсії за віком або по інвалідності або при втраті годувальника, бо пенсія призначається тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати і розміру страхового стажу.