Зменшити ризик настання нещасного випадку

1 год назад 0

Суспільство десятиліттями безуспішно б’ється над розгадкою „таємниці” — як обійтися без нещасть. Тоді, коли відповідь лежить на поверхні – „Вчися сам, вчи інших, будь відповідальним за своє життя та життя ближніх. І головне — май на все бажання” — так вважають в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Херсонській області (далі-Фонд).

Одним з першочергових завдань, визначених у Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», є проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим факторам загрози здоров'ю застрахованих, викликаних умовами праці. Основною і найбільш ефективною складовою профілактики виробничого травматизму є впровадження і ефективне використання Системи управління охороною праці (СУОП) на кожному підприємстві.

У статті 13 Закону України «Про охорону праці» чітко визначено обов'язки роботодавця щодо управління охороною праці. Зокрема, наголошено, що роботодавець зобов'язаний створити на кожному робочому місці і в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до в нормативно-правових актів. Проте, багато роботодавців несвоєчасно і не в повному обсязі виділяють кошти згідно зі ст. 19 Закону України «Про охорону праці», які необхідно спрямовувати на забезпечення умов праці. Прагнення отримати прибуток будь-якою ціною породжує бажання економити абсолютно на всьому, і найчастіше на захисно-охоронних заходах, призначених для забезпечення безпечних умов життєдіяльності робітників. Намагаючись таким чином "заощадити" кошти, в результаті наражають на небезпеку здоров'я і життя працівників. «Заощаджують» також на тому, що в штатному розкладі підприємства відсутня посада інженера з охорони праці. Так, по Херсонській області вага підприємств, що мають штатних працівників з охорони праці, становить лише декілька відсотків. На всіх інших підприємствах відповідальні особи з питань охорони праці виконують ці функції за сумісництвом. Виходячи з цього, рівень організації СУОП на підприємствах також різний. Особливу тривогу викликає стан охорони праці на підприємствах малого та середнього бізнесу, на яких реєструється велика кількість нещасних випадків на виробництві. Але травм було б менше, коли б на підприємствах на достатньому рівні функціонувала Система управління охороною праці.

Звичайно, нестабільна робота підприємств вибиває з колії систему охорони праці, плинність кадрів не дозволяє забезпечити якісне навчання працівників з питань охорони праці. Але не треба знімати відповідальність і з роботодавців: це і формальний підхід до проведення медоглядів, застаріле або недосконале обладнання, недостатня кваліфікація кадрів і багато інших факторів, які роботодавець при достатній мотивації міг би усунути.

Згідно зі статистикою, більша частина нещасних випадків відбувається внаслідок того, що працівники не проходять навчання з питань охорони праці, на виробництві немає необхідних засобів захисту, та найпоширенішою причиню виробничого травматизму є порушення вимог охорони праці. Як не парадоксально, саме працівники найчастіше свідомо, а іноді і через незнання, ігнорують часом елементарні правила охорони праці. Розплатою за недбале ставлення до трудової дисципліни є покалічені долі, загублене здоров'я, а найстрашніше, що і життя.

У разі настання страхового випадку Фонд виплачує застрахованому чи членам сім'ї загиблого страхові виплати. Але попередити нещасний випадок набагато легше, ніж виправляти його наслідки, а якщо в результаті нещасного випадку сталося непоправне і обірвалося чиєсь життя, то тут вже ніякими грошима не допоможеш.

Вже котрий рік поспіль в Херсонській області найбільше травм стається в таких сферах, як АПК, соціально-культурна, машинобудування, харчова та переробна промисловість, транспорт. А якщо керівник або відповідальний спеціаліст з охорони праці сам не пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці, чому вони можуть навчити працівників? Як захистити людину від шкідливих факторів та травм на робочому місці, якщо керівник підприємства не озброєний знаннями, які повинні бути направлені на впровадження організаційних, технічних, правових, санітарно-гігієнічних, психофізіологічних, соціальних заходів, забезпечуючих дотримання правил охорони праці? Тому для роботодавців, працівників та відповідальних з охорони праці галузей з найбільшим рівнем травматизму, саме навчання і перевірка знань з охорони праці, яке вони зобов'язані проходити регулярно, має зменшити кількість випадків виробничого травматизму і профзахворювань.

Працівниками Фонду ведеться щоденна і копітка робота щодо упередження виробничого травматизму на підприємствах, установах і в організаціях Херсонщини. З метою покращити культуру праці, донести важливість вищевказаних питань до керівників, спеціалістів та відповідальних осіб за стан охорони праці підприємств, установ та організацій області, страховими експертами з охорони праці Фонду проводяться семінари, наради, засідання “круглих столів”, виступи на радіо, в ЗМІ тощо.

Під час проведення цих заходів хочемо нагадати, що доля людини головним чином знаходиться в її власних руках, і ніхто нам не зможе допомогти, поки ми цього самі не забажаємо. А роботодавці повинні усвідомлювати, що їх бізнес матиме успіх, а вони самі зможуть без остраху дивитися у майбутнє лише за умови забезпечення на робочих місцях здорових та безпечних умов праці, а, отже, і збереження життя працівників. Тому не робіть винятків з правил охорони праці, бо плата за це може бути надто великою. Пропагуйте безпечну працю, ця пропаганда здатна пробудити в працівниках почуття відповідальності за особисту безпеку, а також безпеку оточуючих. Дотримуйтесь законодавства у сфері охорони праці — це стане запорукою збереження найціннішого – людського життя і здоров’я!


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.