Хто орендуватиме лісосмуги та польові дороги – запрацював новий закон

5 лет назад 0

З 1 січня 2019 року набрав чинності закон, що вирішує питання колективної власності на землю, вдосконалення правил землекористування в масивах земель сільгосппризначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні.

Закон України № 2498-VIII, прийнятий Парламентом 10 липня 2018 р., передбачає такі зміни у землекористуванні:

1. У  власність територіальних громад  передаються землі ліквідованих колгоспів.

2. Врегульовано процес завершення  розпаювання до 2025 року сільськогосподарських угідь  з обов’язковою передачею несільськогосподарських угідь у комунальну власність.

3.  Обмін земельної ділянки  державної або комунальної власності, розташованої у масиві земель с.-г. призначення, на іншу земельну ділянку, розташовану в цьому ж масиві, здійснюється за умови, якщо обидві земельні ділянки мають однакову нормативну грошову оцінку або різниця між нормативними грошовими оцінками становить не більш як 10 відсотків.

4.  Лісосмуги  віднесено до земель сільгосппризначення і врегульовано їх передачу в оренду. ОТГ можуть створювати комунальні підприємства і закріпляти лісосмуги в постійне користування. Це дозволить зберегти лісосмуги від знищення.

5.  Право орендувати польові дороги  надано всім орендарям масивів. Тим, хто використовує земельні ділянки масиву, можуть бути передані в оренду виключно ті польові дороги, які перебувають всередині масиву; польові дороги, які обмежують його, залишаються землями загального користування.

6.  Земельні ділянки під польовими дорогами , розташовані у масиві земель сільгосппризначення (крім польових доріг, що обмежують масив), можуть використовуватися землекористувачем як для проходу (проїзду) до інших земельних ділянок, так і для вирощування агропродукції. (Закон фактично закріпив багаторічну практику використання польових доріг для вирощування сільгосппродукції).

7.  Інвентаризацію земель  можуть ініціювати власники, орендарі земель або місцеві ради. Це дозволить громадам виправити всі помилки для внесення земельних ділянок у Госгеокадастр.

8. КМУ встановив  нормативи екологічно безпечного зрошення , осушення та управління поливами або водовідведенням.