Кабмін змусить українців відмовитися від алкоголю
7 лет назад 0
Стало відомо, скільки буде коштувати алкоголь в Україні після чергового подорожчання.
Уряд України вирішив в черговий раз підняти мінімальні ціни на алкоголь. Проект цієї постанови з'явився на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України ще 13 червня. Документ передбачає, що ціни на вина піднімуться на 4,5 — 13,5%, віскі, ром і джин подорожчають на 12%, горілка і лікеро-горілчані вироби — від 12,4% до 19,6%, в залежності від коду товару. Про це пише сайт znaj.ua.
У пояснювальній записці до "проекту подорожчання" говориться, що з моменту останнього підвищення мінімальних оптових і роздрібних цін (воно відбулося в вересні 2017 го) витрати виробників істотно зросли, і сьогодні розмір мінімальних цін вже не відповідає реальним витратам на виробництво і реалізацію алкогольних напоїв. Зокрема, з початку 2018 року ставки акцизного податку на коньяк підвищилися на 20% — з 105,8 грн до 126,96 грн за літр 100%-го спирту. Відповідно, зросли ціни на спирт, а крім того — на тару, оплату праці та інші складові, з яких складається ціна.
Днями міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів провів нараду за участю виробників та торговців спиртними напоями, профільних об'єднань і органів влади, на якій і було прийнято рішення скорегувати ціни на алкоголь.
Виробники алкогольних напоїв стверджують, що з нинішніми мінімальними цінами виробництво алкоголю практично нерентабельне. Навіть після підвищення мінімальних цін рентабельність виробництва однієї пляшки горілки ємністю 0,5 л становитиме всього 0,2%. Принаймні такі розрахунки вони подали в Кабмін.
Боротьба з "незареєстрованим алкоголем"
За розрахунками учасників ринку, сьогодні мінімальна роздрібна ціна горілки, яка вироблена і доставлена в магазин законним способом, зі сплатою всіх необхідних податків, не може бути нижче 79,55 грн. У роздрібних і інтернет-магазинах нерідко можна зустріти "півлітра" і по 75-76 грн. Тобто, на 4-5 грн нижче мінімально можливого. Часто виявляється, що за такою ціною продається горілка меншої міцності — наприклад, 38 градусів. Але іноді можна знайти і 40-градусну дешевше мінімальної ціни.
"За дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна має найвищий в світі рівень споживання незареєстрованого алкоголю. Більше половини сукупного обсягу споживання припадає на вживання самогону або незаконно виготовлених алкогольних напоїв", — йдеться в супровідних документах до проекту постанови.
Збільшення мінімальних цін "підвищить ефективність боротьби з нелегальним виробництвом і оборотом неякісних алкогольних напоїв на території України", вважають в Кабміні. Якщо мінімальні ціни підвищать, найдешевша 40-градусна горілка коштуватиме 89,4 грн.
Спроба наповнити бюджет
Ще одна мета підвищення мінімальних цін на горілку — і, напевно, одна з головних — наповнення бюджету.
"Впровадження мінімальних цін на алкогольні напої виявилося більш дієвим механізмом наповнення державного бюджету, ніж підвищення ставок акцизного податку", — визнають в Кабміні.
За даними Державної фіскальної служби, у 2017 році від роздрібного продажу алкоголю бюджет отримав 7,8 млрд грн. Прогнозується, що після подорожчання алкоголю збільшаться надходження до бюджету ПДВ та акцизного податку, які "прив'язані" до ціни товару і складають 20% і 5% відповідно. Також передбачається, що приблизно 224 млн грн бюджет отримає додаткового податку на прибуток підприємств.