Самотній, залежний, невідомий: Чи змінить щось на Херсонщині призначення Геннадія Лагути головою ОДА

3 недели назад 0

Геннадій Лагута – вже третій голова Херсонської ОДА за час президентства Володимира Зеленського і перший, якого можна назвати майже стовідсотково херсонським.

 Генадій Лагута на відміну від двох його попередників має минуле, пов'язене з Херсонщиною, й скоріше за все, з цією областю буде пов'язане і його майбутнє. Він – перший за президентства Зеленського голова Херсонської ОДА, який до мозку кісток регіональний. Але поки що невідомо, чи добре це для області.

Перший суто херсонський Головою ОДА Лагута став за обставин, аналогів яким точно не було в історії Херсонщини. Теперішня посада стала для нього свого роду оплатою за відмову від боротьби за перемогу на проміжних виборах народного депутата України в окрузі №184. Там нардепом став екс-голова ОДА Сергій Козир, який був кандидатом від партії "Слуга народу".

Втім, посада Лагути стала оплатою навіть не йому особисто, а Херсонському міському голові Ігорю Колихаєву – засновнику партії "Нам тут жити", яку Геннадій Лагута формально очолює й зараз, згідно з даними реєстрів. 
До речі, й сторінка Лагути у Facebook і зараз оформлена у партійному брендованому стилі.З жовтня 2017 року Лагута був ще й виконавчим директором благодійної організації "Благодійний фонд Ігоря Колихаєва". Досвід роботи Геннадія Лагути в органах влади – це його робота на посаді заступника голови Херсонської облради з грудня 2020 року по жовтень 2021 року.

Серед людей, які обіймали посаду голови Херсонської ОДА за час президентства Володимира Зеленського, Геннадій Лагута особливий тим, що він – стовідсотково херсонський. Юрій Гусєв, перший голова ОДА при президентстві Зеленського, хоча й народився у Херсоні й провів тут молоді роки, але як політик формувався у Києві. Й з перших днів його роботи було ясно, що посада голови Херсонської ОДА для цієї людини – свого роду "трамплін" для подальшої кар’єри зовсім не на регіональному рівні. Так і сталося: у грудні 2020 року Гусєв очолив "Укроборонпром".

Сергій Козир, який прийшов на зміну Гусєву, отримав роботу у Херсонській ОДА завдяки програмі "Ліфт". Спочатку працював радником, потім – заступником голови, а з березня 2021 року був головою ОДА. До роботи на Херсонщині Козир працював на вугільних підприємствах: до 2014 року – Донецької області, а після – Дніпропетровської.

Геннадій Лагута народився у Запорізькій області, але з 1996 року живе у Херсонській, й тут триває вся його трудова діяльність. З 2004 по 2011 роки він працював у правоохоронних органах, але більша частина його стажу приходиться на роботу у різних комерційних структурах. На відміну від Гусєва і Козиря, Лагута навряд чи має амбіції пересісти з посади голови Херсонської ОДА у якесь столичне крісло. Стати нардепом йому не судилося, інших перспектив отримати посаду вище регіонального рівня він не має. Представлення Геннадія Лагути як голови Херсонської ОДА за участі заступника голови Офіса Президента України Кирила Тимошенка, нардепів Давіда Арахамії і Володимира Іванова. 27 жовтня 2021 року

Depo.Херсон попросив місцевих експертів трохи поміркувати про те, що отримає або що втратить область від перебування на посаді голови ОДА Геннадія Лагути.

На думку експертів Доктор політичних наук, професор, завідуючий кафедрою Херсонського національного технічного університету Федір Семенченко вважає, що істотних змін не варто чекати.

"Нині посада голови ОДА не настільки впливова, як раніше. Тому, на мою думку, від того, хто перебуває на цій посаді, залежить не дуже багато. Щодо Геннадія Лагути, то мене трохи тішить те, що він – людина, яка не фігурувала у гучних скандалах, не має особистих бізнес-інтересів. Але для успішної роботи на посаді Геннадію Миколайовичу доведеться позбутися уявлення про нього, як про "людини Колихаєва". У теперішніх умовах для голови ОДА дуже важливий особистісний потенціал і Лагуті доведеться його напрацьовувати" , – каже Семенченко.
 
Науковець зазначає, що його бентежить самотність Лагути на його новій посаді. "Ми зовсім не знаємо його команди, й це працює для нього далеко не "в плюс". Звісно, на такій посаді людина не може працювати без команди. Але щодо Лагути, важко навіть зрозуміти, з кола яких людей він обиратиме команду для себе".

Аналітик по Херсонській області громадської організації "ЧЕСНО" Сергій Нікітенко каже, що Геннадій Лагута зараз активно шукає підтримки у громадах, і, що цікаво, зовсім не в тій частині області, де є бізнес-інтереси і вплив Ігоря Колихаєва.

"Перші райони, які Лагута відвідав як голова ОДА, – Херсонський і Скадовський. Я впевнений, що він навмисно почав робочі поїздки по області з територій, де "немає" Колихаєва. Це може свідчити про його прагнення стати самостійним гравцем, заручитися підтримкою голів тих громад, де впливу партії "Нам тут жити" немає або він дуже незначний. Але я не впевнений, чи вдасться це Лагуті, бо нині голови громад не настільки залежні від ОДА, як ще зовсім недавно", – каже Нікітенко.

Про ці поїздки Геннадій Лагута писав й у Facebook. У перші дні роботи на посаді голови Херсонської ОДА він відвідав Скадовський район, а трохи згодом – Херсонський. Там відвідував різні обїєкти, зустрічасвся з головами громад, просив розповісти про нагальні проблеми, обіцяв підтримку від обласної влади.  
  Однак джерела у Херсонській ОДА кажуть, що Геннадій Лагута був незадоволений поїздками у Херсонський та Скадовський райони, бо зустрів там прохолодний і суто формальний прийом та ще й з недвозначними натяками на свою несамостійність.

Нещодавно Геннадій Лагута здійснив робочу поїздку ще й у Генічеський район, де під час зустрічі з головами громад запропонував "спілкуватися по-сімейному" і "говорить русскім язиком", бо з володінням державною мовою у нього – проблеми. 

Хоча згідно зі Статею 9 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" Лагута зобов'язаний під час виконання службових обов'язків використовувати державну мову.Також у Генічеську Лагута сказав, що літаки, здатні сідати й на тверду поверхню, й на воду, для нього, виявляється, – фантастика.На думку Нікітенка, призначення Геннадія Лагути головою Херсонської ОДА навряд чи сприятиме реалізації в області великих інфраструктурних проектів з фінансуванням з держбюджету на кшталт оновлення КПВВ на адмінкордоні з окупованим Кримом, або будівництва у Херсоні великого мотостопереходу "ХБК – Таврійський".

"Юрій Гусєв мав певні контакти на столичному рівні завдяки роботі в органах державної влади. Сергію Козирю вдалося непогано знайти спільну мову з заступником голови Офісу Президента України Кирилом Тимошенком, куратором "Великого будівництва". У Лагути таких контактів немає. А чи допомагатиме йому Козир, який став нардепом, ще питання", – каже Нікітенко.

Голова Херсонської обласної організації Комітету Виборців України (ХОО КВУ) Дементій Білий вважає, що призначення Геннадія Лагути перервало певну спадковість, яка сформувалася в Херсонській ОДА останнім часом.

"Юрій Гусєв, хоч його й вважають вже киянином, чимало зробив для області. До речі, для мене Гусєв – херсонець, бо я бачив його формування саме тут. Сергій Козир отримав від Гусєва посаду, у хорошому сенсі, як спадок, й отримав підтримку Юрія Веніаміновича, що було дуже важливо для області. А тепер ця спадковість перервалася. Й це, на мою думку, погано. Як не дуже добре й те, що головою ОДА стала людина, яка фактично не має досвіду роботи в органах влади", – каже Білий.

Дементій Білий зазначив, що нині – дуже нелегкий період: опалювальний сезон починається в області з великими проблемами, є взагалі вірогідність його зриву. До того ж подейкують про можливі віялові відключення електроенергії.  

"Регіональна партія "Нам тут жити" фактично отримала владу в області, але це відбулося у настільки важкий період, що ситуація – пан або пропав" , – каже голова ХОО КВУ.

У Херсонській ОДА кажуть, що в Офісі Президента Геннадію Лагуті поставили умову до Нового року направити подання щодо заступників. Але нині достеменно невідомо про жодну кандидатуру. Подейкують, що на прохання Сергія Козиря залишиться працювати в ОДА його друг і кум Едуард Науменко, який нині є заступником голови ОДА.  Але невідомо, чи залишиться він заступником. І зовсім нічого невідомо про інші кандидатури на крісла заступників. Говорили про кандидатури депутатів Облради Юрія Ковальова та Вікторії Гавренкової, але джерела в ОДА кажуть, що ані Ковальов, ані Гавренкова все ж не будуть заступниками. Щодо Юрія Ковальова, то Ігор Колихаєв начебто не хоче посилення позицій його брата, Олексія Ковальова, який є одним з нардепів-мажоритарщиків від Херсонщини (партія – "Слуга народу"). А Вікторія Гавренкова, як кажуть співрозмовники в ОДА, сама відмовилася від пропозиції, бо не хоче втрачати більш цікаву для неї посаду голови бюджетної комісії облради. 

Ще кажуть, що місцеві "слуги народу" і представники "Нам тут жити" не можуть дійти спільної мови стосовно команди голови ОДА. А його особиста думка нібито цікавить партійців в останню чергу.  

В'ячеслав Гусаков , журналіст регіональної редакції Depo.Херсон


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.