ТОП 5 нісенітниць від російських пропагандистів

11 месяцев назад 0

Журналісти вирішили зробити для вас підбірку фейків від російських пропагандистів. Вони продукують їх, аби виконати план та наповнити контентом свої соціальні мережі. Почнемо з пересічних і завершимо найбезглуздішими.  
“Херсону допомагають непотребом”  Російські пропагандисти не знають, що вже писати про Херсон, тому використовують навіть матеріали Медіаплатформи “Вгору”, маніпулюючи інформацією. Цього разу вони взяли шматок інтерв'ю з представницею Червоного Хреста України в Херсоні Наталею Шатіловою, яке ми в Телеграм. У ньому Наталя розповідає, що до Херсона після підтоплення серед корисних речей надсилали й недоречну гуманітарну допомогу – туфлі на підборах, вечірні сукні, шуби та дитяче харчування, строк зберігання якого збігав. На відміну від пропагандистів ми не замовчуємо проблеми, а говоримо про негаразди, якщо вони є. 

У повному відео, яке на ютуб-каналі Медіаплатформи “Вгору”, Наталя Шатілова висловила вдячність за допомогу з усього світу Херсону, який страждає не тільки від підриву ГЕС, але й від постійних обстрілів російською армією. Допомагають фонди, місцеві адміністрації зі всієї України, а також і небайдужі українці та іноземці.  Наприклад, у середині липня до Херсона надійшло 60 мотопомп від Фінляндії. Але справді трапляються й курйозні випадки – коли люди надсилають шуби та вживані речі. Також у ролику пані Наталя дає поради для тих, хто хоче підтримати херсонців, аби допомога була корисною та доречною. 

“До чого доводить київський режим” Російська армія підірвала Каховську ГЕС, а потім звинуватила в цьому Україну. Для розповсюдження своїх меседжів пропагандисти публікують страшні фото мору риби  ніби зроблені в Бериславському районі. 

Проте пропагандисти взяли це у Запорізького рибоохоронного патруля, який досліджував ситуацію в заплавній частині Каховського водосховища у межах Запорізького району. Державне агентство меліорації та рибного господарства у Запорізькій області, УСБУ в Запорізькій області та Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська обл.) виявили факт загибелі 9 тисяч особин карася сріблястого, 4 сазанів та 1 судака. Отримані матеріали долучено до кримінального провадження. Риба загинула через те, що знизився рівень води в акваторії Каховського водосховища після  підриву росіянами ГЕС. 

“Продаж річної риби попри заборону” Російські пропагандисти пильно стежать за повідомленнями від української влади та знають, що торгівля рибою та іншими водними біоресурсами тимчасово після того, як росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС. Саме про це заявив 20 червня Роман Мрочко, начальник Херсонської міської військової адміністрації. 

Проте у липні пропагандисти вирішили розповсюдити фейк – нібито херсонська риба продається всупереч забороні. Для цього вони використали та сайт “Рибикавун”, які ще 12 червня повідомили: риба, яку вони продають, була виловлена раніше.  


“Херсонці шукають їжу на смітниках” 

Для підтвердження цього дикунського меседжу пропагандисти опублікували відео. На ньому людина копирсалась у купі сміття та врешті нічого з неї не взяла. Це сміття колись було майном людей, які постраждали внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС. Далі, намагаючись довести, що в Херсоні немає їжі, пропагандисти опублікували відео закритого магазину Фреш у мікрорайоні “Острів”. Це чергова цинічна маніпуляція. Щодо гуманітарної допомоги в Херсоні ми розповідали вище, а мікрорайон Острів  російська армія постійно обстрілює. Після підриву Каховської ГЕС він пішов під воду. Проте в інших районах міста Херсон працюють ринки, магазини, місцеві та всеукраїнські мережі – це знають ті, хто там живе. 
“Голодомор у Херсоні”  Звання найбезглуздішого фейку ми віддаємо повідомленню про “Голодомор у Херсоні”. На відео жінка стоїть на фоні якогось давно покинутого приміщення та розповідає, що нібито будівництво другої черги музею Голодомору в Києві неактуальне, а українська влада намагається позбутися українців через добудову музею. Жінка вважає, що саме фінансування музею завадить купувати дрони та те, що необхідно для перемоги. А пропагандисти роблять висновок, що в Україні буде голодомор. 
Доволі важко сприймати нелогічну розповідь жінки щодо намірів влади позбутися населення країни через будівництво музею. Вона змішує “створення голодомору” та “будівництво другої черги музею Голодомору”. 
По-перше, що стосується будівництва, Президент уже виділення на нього 500 млн гривень, по-друге, лякати українців голодом пропагандисти вже давно. 
Не слід забувати, що Україна експортувала агропродукцію саме тому, що вона її багато вирощує. Так, у 2021 році, щоб населення, потрібно було 5 млн тонн якісної пшениці, тому 14,8 млн тонн експортували. За даними Міністерство агрополітики, у 2022 році було 20 млн тонн пшениці, та є прогноз на невеличке збільшення у 2023 – до 20,9 млн тонн. Не зважаючи на зменшення посівних площ унаслідок тимчасової окупації та замінувань, погодні умови сприяли майже рекордній врожайності зернових культур. Тож Україна має вдосталь агропродукції, а її надлишок на експорт. Так, станом на 30 червня 2023, Україна експортувала 16,8 млн тонн пшениці. Отже, ні Україні, ні тим більше Херсону голод не загрожує. 
Але для російської пропаганди логіка нічого не важить. 

Російські пропагандисти наповнюють інфопростір своїми текстами та відео, у яких вони інформацією та розповсюджують теорії змови, аби створити образ Херсона, як міста закинутого владою та громадянами, та звинуватити ЗСУ в підриві Каховської ГЕС.