В Україні затвердили концепцію розвитку англійської мови в університетах

5 лет назад 0

Міністерство освіти і науки розробило та затвердило Концепцію розвитку англійської мови в університетах.

Про це повідомили у прес-службі МОН, передає УНН.

Так, документ передбачає організацію мовних курсів та інтенсивів. Володіння англійською мовою на рівні не менш як В1 стане обов’язковою умовою для вступу, В2 – для випуску. Частину профільних дисциплін пропонують зробити англомовними та проводити регулярні "скринінги знань", зокрема, запровадити обов’язкове ЗНО з іноземної мови після бакалаврату.

У МОН вирішили забезпечити вхід на рівні В1 усіх студентів на початку навчання, а ціль – до 2023 року всі студенти мають оволодіти мовою на відповідному рівні.

Для цього концепція передбачає, що до 2023 року рівень володіння англійською на рівні В1 буде обов’язковим під час вступу на бакалавра.

Це передбачає:
• проходження обов’язкового "скринінгового" тесту з англійської мови всіма абітурієнтами (наприклад, ЗНО або стандартизовані іноземні тести) з метою встановлення рівня володіння мовою;

• якщо рівень вступника нижче В1, це не позбавляє його права брати участь у конкурсі на вступ до вищої освіти у звичайному режимі, але такі абітурієнти до початку навчального року (до 1 вересня або до 1 жовтня) повинні пройти мовний інтенсив для досягнення рівня В1.

Також забезпечується рівний доступ до цього мовного інтенсиву для досягнення рівня В1: очний, дистанційний.

Передбачено, що через стандарти вищої школи буде прописано вимогу, що обов’язково студент бакалаврату, незалежно від спеціальності, мусить засвоїти іноземну мову на рівні В1+, якщо він хоче отримати диплом. Для старших рівнів – магістри та доктори філософії з академічним компонентом — обов’язковим буде рівень В2.

Для заохочення університетів до викладання і студентів до вивчення англійської мови під час бакалаврату концепція передбачає збільшення годин та зміни змісту мовних дисциплін.

Крім того, планується, що надалі широко використовуватимуть іспити для підтвердження рівня володіння англійської мови на рівні В2. Це передбачає у короткостроковій перспективі поширити Єдиний вступний іспит (ЄВІ) — тобто "ЗНО в магістратуру" з іноземної мови — на всі магістерські спеціальності для підтвердження рівня B2.

"Для впливу на зміст англійської мови та компетенції, які викладаються на рівні бакалавра, будуть розроблені докладні специфікації ЄВІ та визначена конкретна програма та структура змісту іспиту. Мета цих змін — стимулювання розвитку повного спектру мовної компетентності та вплив на вивчення англійської мови під час бакалаврату", — зазначили у МОН.

А у середньостроковій перспективі (5-7 років) планується замінити іспит ЄВІ обов'язковим стандартизованим єдиним вихідним (кваліфікаційним) іспитом з англійської мови для всіх студентів бакалаврату.

Для створення живих стимулів для університетів і студентів до підтримки рівня англійської мови на рівні В2 у студентів під час магістратури, концепція пропонує:

• запровадити оцінювання англійської мови як компонента єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ) для більшості спеціальностей, у режимі "склав/не склав";

• для спеціальностей, для яких не передбачений ЄДКІ, рекомендувати університетам проводити оцінювання володіння англійською мовою під час атестації магістрів.

Концепція також рекомендує вишам включити оцінювання якості викладання англійської мови окремим пунктом у своїй системі внутрішнього забезпечення якості освіти закладу, а НАЗЯВО – зробити цей критерій обов’язковою частиною зовнішньої системи забезпечення якості.

Також документ передбачає, що заохочуватиметься розвиток безкоштовних онлайн-курсів для самостійного вивчення учнями та студентами англійської мови.

"Такий формат має стати доповненням до регулярного вивчення мови в школі та університеті, а також для різних рівнів учнів. Ці курси допоможуть студентам, які прагнуть вступити до бакалаврських, магістерських та докторських програм і які повинні досягти певного рівня англійської мови", — уточнили у міністерстві.