«УДАР Віталія Кличка»: Україна має домовитися з іноземними кредиторами про списання частини боргів

2 года назад 0

4 лютого 2022 року у Києві в приміщенні МВЦ відбувся XXV з’їзд політичної партії «УДАР Віталія Кличка». На з’їзді було презентовано економічний план дій «Захист. Безпека. Розвиток», де, зокрема, запропоновані нагальні загрози для України, які потрібно терміново вирішити.
Одним з пунктів програми є проведення переговорів з кредиторами щодо списання частини державного боргу України. Станом на 31.12.2021 р. сукупний зовнішній борг України становив 1,56 трлн грн. Ще 1,1 трлн грн. складає сукупний внутрішній борг. За даними НБУ, протягом 2022–2023 року Україна має виплатити 14 млрд. доларів за зовнішніми зобов’язаннями.
Кожна десята гривня державного бюджету України у 2022 році піде на виплату і обслуговування зовнішнього боргу. Якщо враховувати також виплати за внутрішнім боргом, то майже кожна друга гривня з бюджетних надходжень має піти на сплату боргів. Виплати по боргам багаторазово перевищують виплати на будь-які інші цілі. В таких умовах можна казати, що першочерговим завданням українського бюджету є саме фінансування боргу, а не розвиток економіки, забезпечення добробуту українських громадян чи гарантування безпеки.
У ситуації реальної загрози військового нападу Росії на Україну кожна бюджетна гривня має витрачатися з максимальною ефективністю. Сьогодні Україна несе важкий тягар захисту своїх громадян і своєї території від агресивного сусіда. Водночас Україна обороняє не лише себе, але й весь східний фланг Європи та платить за це високу ціну.
Від сильної України залежить захист всіх європейських країн. У цьому світлі українська влада має вийти з продуманою стратегією скорочення державного боргу і одним з перших кроків ініціювати переговори з міжнародними донорами (насамперед із США та Великобританією як підписантами Будапештського меморандуму) щодо відтермінування виплат та списання частини зовнішніх боргів. Необхідно вже розпочати переговори з найбільшими іноземними державними кредиторами про реструктуризацію прямого та гарантованого зовнішнього боргу з метою списання його частини або принаймні зниження відсоткового навантаження (haircut).
Відносно боргу, який належить приватним зарубіжним кредиторам, український уряд має звернутися до урядів іноземних держав щодо сприяння у реструктуризації або списання заборгованості. Це важлива складова підвищення обороноздатності та економічної стійкості України в умовах підвищених ризиків зовнішньої агресії. Невигідні умови кредитів погіршують можливості українського бюджету, вимиваючи кошти, що йдуть на виплату відсотків.
Іншим напрямом докладання активних зусиль є розробка і ухвалення необхідно нормативно-правової бази щодо надання доступу українським банкам до купівлі євробондів України – з метою зниження відсоткового навантаження або вартості обслуговування державного боргу в іноземній валюті.
Таке рішення призведе до заміщення коштів іноземців в єврооблігаціях України коштами українських громадян, розміщених на депозитах в іноземній валюті, що вплине як на зниження вартості обслуговування зовнішнього держборгу, так і дозволить завести в банківську систему кошти, які громадяни наразі зберігають у вигляді готівки.
Домовленості про розстрочку виплат або списання боргів суттєво посилять економічний потенціал України та підвищать шанси вистояти у протистоянні з агресивно налаштованою Росією. Вивільнені кошти будуть спрямовані в реальний сектор економіки і працюватимуть на добробут громадян.
ХОО ПП «УДАР Віталія Кличка»