
Уряд затвердив порядок верифікації знань та навичок, здобутих в окупації – як виглядає процедура
4 часа назад 0
Уряд затвердив порядок визнання результатів навчання, здобутих на тимчасово окупованій території (ТОТ) України, на рівнях професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти.
Відповідний від 15 липня 2025 року оприлюднений на сторінці Кабміну.
Цей документ Кабмін ухвалив на вимогу “Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживали на ТОТ України”. Він визначає механізм визнання результатів навчання, здобутих в окупації, уповноваженими закладами освіти.
Порядок передбачає, що заявник може внести інформацію з освітніх документів, виданих на ТОТ (які не визнаються в Україні), до освітньої декларації. Ця декларація — це типовий документ, затверджений Міносвіти. Її заповнює сам заявник, вказуючи результати навчання з окупації, реквізити уповноваженої установи, хід процедури та остаточне рішення.
Визнання результатів навчання на рівні професійно-технічної освіти проводиться за професіями, які визначені Національним класифікатором України , а на рівнях фахової передвищої та вищої освіти проводиться за спеціальностями, визначеними переліком галузей знань і спеціальностей, затвердженими .
Уряд також оприлюднив Додатки 1 та 2 до Порядку, де містяться переліки спеціальностей та професій, результати навчання за якими не визнаються.
Крім того, не визнаються результати навчання, здобуті на магістерському та освітньо-науковому/освітньо-творчому рівнях вищої освіти. Винятком є магістерські програми медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування – їхні результати визнаватимуться.
Міносвіти щорічно затверджує перелік уповноважених закладів освіти, які виявили готовність проводити процедуру визнання результатів навчання.
Порядок зобов’язав уповноважені заклади освіти на їх офіційних веб-сторінках розміщувати інформацію про:
- консультативну допомогу заявникам стосовно заповнення ними освітньої декларації;
- контактні дані відповідальних працівників;
- правила проведення процедури визнання результатів навчання та розклад роботи уповноваженої установи.
Процедура визнання результатів навчання проводиться за фізичної присутності заявника. Дистанційна процедура можлива, але вимагає надійної ідентифікації згідно із Законом “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги”, а також підтвердження самостійного виконання комплексних кваліфікаційних завдань або контрольних заходів, визначених Порядком.
Ухвалений порядок визначив такі етапи процесу визнання результатів навчання:
- Подання документів : Заявник подає заяву, освітню декларацію та інші необхідні документи особисто або електронно.
- Установча співбесіда : комісія закладу освіти проводить співбесіду із заявником.
- Рішення про оцінювання : комісія вирішує, чи можливе проведення оцінювання результатів навчання.
- Оцінювання : комісія проводить оцінювання результатів навчання за визначеними формами.
- Рекомендації : комісія надає рекомендації щодо оцінювання та оформлює протокол.
- Затвердження : керівник установи затверджує наказ про визнання результатів навчання.
- Процедура визнання результатів навчання, яка проводиться вперше за певним ступенем освіти, проводиться за кошти державного бюджету.
Заявник подає заяву про визнання результатів навчання та копії документів (сканкопії або фотокопії) до уповноваженої установи протягом календарного року. Це можна зробити особисто або в електронній формі (наприклад, електронною поштою чи через інші визначені закладом канали зв’язку). Заявник також має вказати строк прибуття для попереднього розгляду та проходження процедури визнання.
Порядок деталізує, які документи необхідно додати до заяви.Копії, не засвідчені належним чином, звіряються з оригіналами відповідальною особою уповноваженої установи, про що робиться відповідна відмітка.
Якщо у громадянина відсутній документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що підтверджує спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на ТОТ, підтвердження факту проживання на такій, то заявнику потрібно додати один з таких документів:
- витяг з реєстру територіальної громади;
- довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО);
- військовий квиток з відомостями про проходження військової служби;
- трудову книжку із записами про провадження трудової діяльності;
- документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно;
- документ про загальну середню освіту, документа про професійну (професійно-технічну) освіту, документ про фахову передвищу освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь);
- рішення районної, районної у м. Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення), селищної, сільської ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування;
- медичні документи, фотографії, відеозаписи.
Заявник може додати до заяви інші документи (відомості), що можуть підтверджувати наведену в ній інформацію.
Протягом 10 робочих днів після реєстрації заяви уповноважений заклад освіти розглядає подані документи. Якщо інформація дозволяє розпочати процедуру, заявник отримає запрошення на установчу співбесіду (обов’язковий етап) через вказані ним канали зв’язку. У запрошенні буде зазначено дату співбесіди.
Якщо ж заявник не дотримався вимог ухваленого Порядку або уповноважена установа не має можливості щодо проведення процедури визнання результатів навчання відповідно до цього Порядку та з інших непередбачуваних обставин, що унеможливили проведення процедури, заявник отримає назад документи без їх розгляду протягом п’яти робочих днів з дня реєстрації заяви або з дня настання таких обставин. Заявника також проінформують визначеними ним каналами зв’язку про підстави такого рішення.
Співбесіда може відбутися в інші строки, якщо про це попросить заявник.
Під час установчої співбесіди комісія та заявник:
- разом аналізують відповідність задекларованих результатів навчання освітньо-професійній програмі закладу;
- визначають рівень володіння українською мовою;
- узгоджують питання оцінювання та за потреби додаткового навчання української мови, історії України, основи держави і права та відвідування адаптаційних занять із психологічної допомог.
Після співбесіди не пізніше ніж протягом 15 робочих днів комісія письмово інформує заявника через визначені ним канали зв’язку про прийняття одного з таких рішень:
- щодо допуску заявника до проведення оцінювання результатів навчання з визначенням графіка, місця, форм проведення оцінювання та його обсягу та щодо визначення обсягу додаткового вивчення української мови, історії України, основ держави і права, за бажанням заявника — щодо його участі в адаптаційних заняттях з психологічної допомоги;
- щодо відмови у проведенні оцінювання результатів навчання, якщо неможливо співставити задекларовані заявником результати навчання з такими результатами навчання, досягнення яких передбачено освітньо-кваліфікаційною характеристикою
професії або освітньо-професійною програмою уповноваженої установи.
Оцінювання результатів навчання проводиться у формі:
- співбесіди, комплексних кваліфікаційних завдань (теоретичної та
практичної частини) – на рівні професійної (професійно-технічної освіти); - співбесіди, контрольних заходів та атестації здобувачів фахової передвищої освіти — на рівні фахової передвищої освіти;
- співбесіди та контрольних заходів – на рівні вищої освіти.
Результати навчання на рівні вищої освіти можуть бути визнані в обсязі не більше 75% загального обсягу освітньої програми. При цьому обсяг визнаних результатів навчання не може перевищувати 60 кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи (ЄКТС) за кожен навчальний рік.
Порядок передбачає, що заклад освіти проводить контрольні заходи для визнання результатів навчання. Вони охоплюють компоненти, передбачені стандартом вищої (фахової передвищої) освіти або обов’язковими навчальними компонентами, зокрема практику та курсові роботи.
В межах одного контрольного заходу може бути визнано до 20 кредитів ЄКТС.
Перерва між заходами має становити не менше трьох календарних днів.
У проведенні контрольних заходів беруть участь не менше трьох членів комісії.
Результати навчання, зазначені в освітній декларації заявника, визнаються або не визнаються на засіданні комісії, де може бути присутній заявник. Комісія оформляє протокол за типовою формою Міносвіти, який підписується всіма членами комісії та вноситься до освітньої декларації.
Відповідно до п. 18 Порядку, за підсумками оцінювання результатів навчання комісія може прийняти одне з таких рішень:
- рекомендувати вступ для здобуття професійно-технічної, фахової передвищої або вищої освіти у закладі освіти, в якому здійснювалася процедура оцінювання результатів навчання, зокрема із скороченням строку навчання, за індивідуальною освітньою траєкторією. Таке навчання має передбачати вивчення української мови, історії України, проходження спеціального курсу про наслідки агресії Російської Федерації проти України і протидію російській пропаганді, формування загальнокультурних та громадянських компетентностей;
- рекомендувати пройти кваліфікаційну атестацію в закладі освіти, в якому здійснювалася процедура оцінювання результатів навчання, з метою присвоєння відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня професійно-технічної освіти “кваліфікований робітник” за конкретною професією;
- присвоїти в закладі освіти, в якому здійснювалася процедура оцінювання результатів навчання, освітньо-кваліфікаційного рівня професійно-технічної освіти “кваліфікований робітник” за конкретною професією;
- рекомендувати пройти атестацію у закладі освіти, в якому відбувалася процедура оцінювання результатів навчання, для присудження освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра та присвоєння відповідної кваліфікації;
- присудження у такому закладі ступеня фахової передвищої освіти та відповідної професійної кваліфікації у випадках, передбачених законодавством та/або освітньою програмою.
Заклад освіти забезпечує заявнику безоплатне проживання в гуртожитку на період проходження процедури визнання результатів навчання — до двох місяців за кожен рік навчання, що оцінюється. Якщо місць немає, заявнику нададуть безкоштовне місце в гуртожитку іншого закладу за договором між установами.
За відсутності документа, що посвідчує особу, поселення в гуртожиток можливе на підставі свідоцтва про народження.
Міносвіти відшкодовує витрати уповноважених установ за проведення процедури та проживання заявників.
Як відомо, рекомендація ухвалити цей Порядок містилася у для Верховної Ради та Кабміну у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України на 2025 рік. Цей документ 21 січня 2025 року оприлюднила Коаліція правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України.Правозахисна спільнота в Україні закликала владу, зокрема розбудувати систему підтримки зв’язків зі своїми громадянами в окупації, які країна-агресор систематично намагається розірвати. Серед інших рекомендацій у документі також міститься пункт про запровадження програм підтримки для дітей та молоді задля сприяння їхній адаптації та інтеграції після виїзду з окупації, зокрема для проходження навчання.
Правозахисні організації раніше ухвалити цей Порядок, щоб запрацював реальний механізм підтвердження освіти молоді з окупованих територій.