Усі шість реакторів Запорізької АЕС відтепер перебувають в стані холодного зупину — заява МАГАТЕ

2 месяца назад 0

ЗАЕС. Фото: gettyimages.com
Четвертий енергоблок окупованої росіянами Запорізької атомної станції, який до цього працював у режимі гарячого зупину, переведений у холодний стан. Тож відтепер усі шість енергоблоків ЗАЕС перебувають у стані холодного зупину. Про це  директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі, інформує .

Тримати всі енергоблоки захопленої росіянами ЗАЕС у стані холодного зупину МАГАТЕ рекомендувало протягом тривалого часу, позаяк це підвищує загальну безпеку станції. Національний регулятор — Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) — раніше видав нормативні приписи про обмеження роботи всіх шести енергоблоків ЗАЕС до стану холодного зупину. Проте, як наголосив Гроссі, це не розв’язує глобальних проблем на ЗАЕС.

“Рішення про холодний зупин всіх шести енергоблоків саме по собі є позитивним, оскільки розхолодження реактора забезпечує додатковий буфер на випадок аварії. Але це не розв’язує фундаментальної проблеми нещодавнього різкого погіршення ситуації на підприємстві. Безперечно, ядерна безпека на цьому великому ядерному об’єкті залишається дуже нестабільною”, — заявив генеральний директор МАГАТЕ.
ЗАЕС припинила виробляти електроенергію для національної мережі України у вересні 2022 року, але з жовтня 2022 року принаймні один із шести енергоблоків перебував у режимі гарячого зупину для забезпечення централізованого теплопостачання, а також технологічної пари для перероблення рідких відходів на майданчику станції.

Нагадаємо, гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі повідо​мив про щонайменше три прямі влучення в основні конструкції захисної оболонки реактора ЗАЕС у неділю, 7 квітня. Головне управління розвідки Міноборони України заперечує причетність Сил оборони до збройних провокацій на станції. За даними МАГАТЕ, поки що немає жодних ознак пошкодження критично​ важливих систем ядерної безпеки на майданчику АЕС.