110 років третьому затону: окупанти знищили місце відпочинку та спорту херсонців

2 месяца назад 0

Днями в соцмережі виклали зняте з дрона відео, на якому видно нинішній стан будівель на території третього затону біля Херсона – популярному місці відпочинку та спорту. Чимало споруд знищені обстрілами, інші пошкоджені.

Безжалісна війна, яку розв’язала Росія, розтоптує спортивне минуле міста – бази «Петровець», «Інваспорт» та інші залишаться лише в теплих спогадах херсонців. Пропонуємо згадати, як виник та яким був славнозвісний третій затон, який, до речі, було створено рівно 110 років тому.

ЯК СТАЛО «Ось так виглядає наш спортивний третій затон» , — у фейсбуці херсонець Сергій Шаповалов та поділився трьома відео.

На них – сумна картина: потрощені будівлі та місця відпочинку, пошкоджений спортивний інвентар, усе понівечене… Звісно, після війни ми все відбудуємо, і колись тут знову будуть відпочивати й загартовуватися херсонці. Але це буде вже зовсім інша історія…


ЯК БУЛО – короткий екскурс у минуле

На лівому березі Дніпра навпроти Херсона є три затони. Перший та другий належать морпорту, а третій – найбільший – міським спортивним організаціям. Саме тут знаходилися база заводу імені Петровського, база «Інваспорт», база Херсонського державного університету тощо. Територія затону використовувалася і як зона відпочинку, хоча повноцінних пляжів тут не було.
Одне з найпопулярніших місць відпочинку на третьому затоні – база «Петровець». Такий вигляд вона мала до війни. Більше фото – у кінці матеріалу А це те, що залишилося від бази «Петровець» після російських окупантів. Скріншот відео Роботи зі спорудження третього затону були завершені в 1914 році. Історію виникнення всіх трьох затонів розповіли в «Старий Херсон» у фейсбуці.

На початку ХХ століття виникла ідея створення поблизу Херсона плавучого доку. 20 січня 1904 року міська управа подарувала порту – безповоротно, у власність – ділянку плавневої землі на лівому березі Дніпра площею 10 тисяч квадратних сажнів (понад 4,5 гектара) для встановлення тут плавучого доку. У 1906 році роботи зі спорудження ковша були закінчені, з місцем для занурення доку та глибиною понад 10 метрів – це був затон № 1.

Другий затон почали споруджувати, бо потрібне було місце для безпечної зимівлі суден, адже на рейді порту взимку іноді накопичувалося до 400 одиниць різних суден. Роботи з виїмки ґрунту в затоні закінчили в травні 1912 року, і тоді було поставлено на зимівлю 91 судно.
У 1914 році були завершені роботи зі спорудження третього затону.
Поглиблення дна в затоні № 3. Фото 1912 року. Фейсбук/Старий Херсон, Jonn Uvarov Добровольчо-спортивні товариства та спортивні станції в затоні № 3 на річці Дніпро. Фото 1963 року. Фейсбук/Старий Херсон, Владислав Скрипніченко Третій затон, 1979 рік. Фото: Фейсбук/Старий Херсон, Mykhailo Yedynovych

На фото внизу: база «Петровець» була місцем активного відпочинку херсонців у будь-яку пору року. Фото зі сторінки бази у фейсбуці