5 питань про ідентифікацію пенсіонерів

3 недели назад 0

  
Ідентифікація – це процедура встановлення особи одержувача пенсії. Навіщо її проходити і як це зробити – у відповідях на найпоширеніші питання.
 
1. Кому і навіщо потрібно проходити ідентифікацію в Пенсійному фонді України? 
Ця норма є загальноприйнятою міжнародною практикою. 

В Україні вона діє на постійній основі та стосується всіх отримувачів пенсій та соціальних виплат. Мета ідентифікації – перевірити, чи дійсно кошти від держави отримує саме  та особа, якій вони були призначені.

Абсолютна більшість українських пенсіонерів і отримувачів соціальних виплат не зважали на дію цієї норми, оскільки зазвичай проходили фізичну ідентифікацію в спосіб, який не привертав уваги. Наприклад, особисто звертаючись до банку за отриманням нової пластикової картки. Або ж ідентифікацію на практиці здійснював листоноша, вручаючи пенсію.

Для окремої категорії громадян норма проходження фізичної ідентифікації останні 3 роки не застосовувалась. Протягом трьох останніх років виплата пенсій пенсіонерам, які стали ВПО до 24 лютого 2022 р., здійснювалася без проходження фізичної ідентифікації, з моменту введення в Україні карантину у зв‘язку з Covid-19. Наразі ця вимога  відновлена і для них. Для інших вона діяла весь час.
 
2. Як часто це треба проходити ідентифікацію?
Кожні 6 місяців
 
3. Які документи треба мати для проходження ідентифікації? 
При особистому зверненні треба мати із собою
·         документ, що посвідчує особу (паспорт громадянина України або закордрнний)
·         платіжну картку, на яку надходить пенсія (при ідентифікації АТ “Ощадбанк”)
·         пенсійне посвідчення
 
При віддаленій ідентифікації
·         авторизація здійснюється людиною в особистому електронному кабінеті на  за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID"). Якщо у вас ще немає такого підпису, створити його можна в декілька кліків, інструкція – ;
— під час відеоідентифікації треба мати при собі документ, що посвідчує вашу особу як отримувача виплати або як законного представника/помічника отримувача виплати, у випадку дитини  – свідоцтво про народження дитини.
Під час відеоідентифікації працівник Фонду 
·         звіряє особу одержувача з фото, яке містить документ, що посвідчує особу власника;
·         або звіряє особу законного представника/помічника з документом, що підтверджує його повноваження.
Відеофіксація проводиться таким чином, щоб відеозображення давали змогу однозначно розпізнати одержувача/законного представника/помічника та деталі ідентифікаційного документа (зокрема фото, ідентифікаційні дані, що містятьсяв ідентифікаційному документі).
 
4. Як пройти ідентифікацію по відеозв'язку? 
Для цього: 
1.     Зайдіть на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України . 
2.     Натисніть на вкладку «Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку» у верхній частині екрана.
3.     На екрані з’явиться форма. Заповніть усі поля, позначені зірочкою: 
·         введіть особисті дані й дані документу, що посвідчує особу;  
·         вкажіть адресу електронної пошти та номер телефону (для отримання зворотного контакту від фахівців Пенсійного фонду); 
·         оберіть спосіб проведення відеоідентифікації через один із запропонованих додатків: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp, Zoom;  
·         якщо ви потребуєте перекладу жестовою мовою чи фізичного супроводу персонального помічника/асистента, вкажіть це;
4.     Дайте згоду на передачу особистих даних та натисніть «Подати заяву».  
 
Відеоідентифікація відбудеться в проміжку – не раніше ніж за 10 робочих і не пізніше ніж 30 календарних днів з дати подання заяви. Для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації з вами зв’яжеться працівник Пенсійного фонду України.
 
5. Як пройти ідентифікацію за кордоном? 
Це можна зробити,  звернувшись до закордонної дипломатичної установи України за отриманням документу про посвідчення факту, що особа є живою. Потім отриманий документ, разом із письмовою заявою про продовження виплати пенсії (вона пишеться  в довільній формі)  треба надіслати поштовим відправленням територіальному органу Пенсійного фонду за місцем  перебування на обліку. 

Також заяву  можна подати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду

Але відвідування дипломатичної установи НЕ є обов'язковим, можна пройти ідентифікацію  за допомогою цифрових інструментів. Зокрема, 
·         можна авторизуватися на Порталі електронних послуг ПФУ за допомогою Дія.Підпис;
·         або пройти ідентифікацію за допомогою відеоконференцзв’язку з працівниками органів Пенсійного фонду. Записатися на проходження відеоідентифікації можна через вебпортал ПФУ.