“Через Росію я стала бездомною” – херсонка Ірина Макарова

2 месяца назад 0

Одним нічним обстрілом приватного сектору Херсона Російська Федерація зруйнувала все, що наживала роками Ірина Макарова. А саму жінку врятували, мабуть, ангели охоронці.

Той злочин російські війська вчинили 18 травня 2023 року, десь о 1.50 ночі. Вони обстріляли житлові квартали Північного мікрорайону міста. За кілька хвилин вибухи й уламки снарядів потрощили 15 приватних будинків та квартир, території магазину й приватного підприємства, автівки, поранили похилого чоловіка 1945 року народження.

Найбільше “прилетіло” на вулицю Ракетну. Але один зі снарядів розірвався на вул. 5-й Польовій просто у центрі будинку Ірини Макарової, який відійшов їй у спадок від батька.

Будинок одразу спалахнув, – розповідає пані Ірина. – Якби ночувала вдома, від мене б нічого не залишилося. Але я напередодні якраз виїхала з Херсона в справах. Сусід викликав і пожежників, і поліцію. Повернулася за два дні, а від домівки – одні стіни. На подвір’ї вціліли лише хлів та маленька літня кухня, тільки їх теж потрощило. Жити – нема де. “Завдяки” Росії я стала бездомною…

Пані Ірина не хотіла евакуйовуватися з міста, кидати господарство напризволяще. Планувала до осені відремонтувати літню кухню, обладнати її всім необхідним, щоб можна було там зимувати. Та паралельно потроху відбудовувати дім. А поки, на літо, її прихистили сусіди.

Проте ті плани досі так і залишаються мрією. І причин на це декілька. Одна з них – фінансова. Такої суми, щоб за власний кошт відновити все зруйноване обстрілом РФ, Ірина Макарова не мала. Сподівалася на допомогу від держави. Але спочатку треба було зафіксувати втрати, отримати висновки міської комісії з обстеження та надання компенсації за пошкоджені й знищені об’єкти нерухомого майна. Жінка написала всі необхідні заяви до міських органів й почала чекати на комісію, але – марно. 

Я і в ЦНАП (Центр надання адмінпослуг) кілька разів  ходила, – розповідає про свої поневіряння по кабінетах пані Ірина. – І в міську військову адміністрацію на прийом. Питала, коли ж чекати на комісію, хоча б орієнтовно. Бо я ж не можу постійно сидіти біля дому “прив’язаною”. У мене робота, відрядження. І лад на подвір’ї наводити, ремонтувати щось, не можу, – треба ж все зафіксувати. А мені всюди: “Чекайте. Ви залишили свій номер телефона? Вам зателефонують”. Просила дати хоча б номер телефона людини, яка відповідає за роботу комісії, щоб обговорити коли хоча б приблизно вони планують приїхати до мене. Не дали. 

Ще влітку минулого року юрист громадської приймальні Херсонської благодійної організації “Фонд милосердя та здоров'я”, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини, документатор злочинів РФ по Херсонській області проєкту “Трибунал для Путіна” Олександр Данилов допоміг жінці скласти письмові запити до органів самоврядування та пояснив, як самостійно зафіксувати усі пошкодження.

Зокрема, зробити фото та відео приміщень, території господарства з різних ракурсів. А також, за можливості, скласти письмовий акт. Для цього можна залучити сусідів, співмешканців, «квартальних». Документ оформлюється в довільній формі: зазначається перелік присутніх осіб (ПІБ, адреси, номери телефонів), дату та місце складання акту, фактаж (коротко: коли та за яких обставин сталось пошкодження майна), детальний опис пошкоджень будинку та інших матеріальних цінностей (побутової техніки тощо). Присутні особи, зазначені на початку акту, ставлять під ним свої підписи й документ – готовий.

Він стане підґрунтям для обчислення втрат та нарахування компенсації. А поки комісія “їде”, можна не витрачаючи час, наводити на господарстві лад та робити посильний ремонт.

За дев’ять місяців після вищезазначених подій Ірина Макарова приїзду експертів так і не дочекалася. Бо з 13 липня 2023 року комісія Херсонської міської територіальної громади перестала виїздити на пошкоджені будинки та квартири. Досі чекають оцінку втрат мешканці й інших населених пунктів звільненого правобережжя.

На запит журналістів Медіаплатформи “Вгору”, в яких територіальних громадах регіону наразі комісії з обстеження пошкодженого та знищеного майна виконують свої функції, а де – ні, та з яких причин, – Херсонська обласна військова адміністрація відповіла, що на 22 лютого 2024 року в регіоні утворено 46 відповідних комісій, з них 18 працюють на території всіх звільнених населених громад. 

Але. За нормативно-правовими актами на окуповану територію та у зону бойових дій комісії не виїздять.

Згідно з наказом Мінреінтеграції від 13 липня 2023 року до переліку територій, на яких ведуться бойові дії включено сім громад повністю, та 13 окремих сіл. 

А саме: 

 • Білозерську селищну територіальну громаду; 
 • Станіславську сільську територіальну громаду; 
 • Тягинську сільську територіальну громаду; 
 • Новокаховську міську територіальну громаду; 
 • Херсонську міську територіальну громаду; 
 • Бериславську міську територіальну громаду;
 • Новоолександрівську сільську територіальну громаду;
 • села Дудчани, Качкарівка, Милове, Республіканець, – Милівської сільської територіальної громади; 
 • села Крупиця, Червоний Маяк, — Новорайської сільської територіальної громади; 
 • села Новотягинка, Іванівка, Микільське, Понятівка, Токарівка, – Дар’ївської сільської територіальної громади; 
 • село Чорнобаївка Чорнобаївської сільської територіальної громади;
 • село Осокорівка Нововоронцовської територіальної громади.

У названих населених пунктах та громадах робота комісій досі призупинена, адже перелік із того часу не змінився.
Тобто ще одна з причин, через що пані Ірина та інші постраждалі досі не отримали висновків комісій та, відповідно, компенсацій, – російські загарбники, що не полишають спроб захопити та привласнити наші землі.

Як отримати житлові сертифікати за зруйноване майно – в Медіаплатформи «Вгору» з керівницею громадської приймальні Херсонської благодійної організації “Фонд милосердя та здоров'я”Оленою Старюк.