Цінові рекорди цибулі й моркви та картопляні завали – підсумок 2022 для овочівництва України

4 недели назад 0

Згідно з інформацією аналітиків EastFruit, ціни на овочі в Україні наприкінці 2022 року були, за окремими позиціями, рекордно високими, а за іншими – рекордно низькими. Звичайно, головною причиною такою ситуації було повномасштабне військове вторгнення російських агресорів, що зруйнувало виробництво на півдні України та всю логістику, а також змусило мільйони українців залишити свої домівки, шукаючи притулку за кордоном.

Найбільше в 2022 році подорожчала цибуля. Оптові ціни на цибулю в 2022 році зросли в гривні в 3,1 раза. Не набагато відстала також морква, яка подорожчала в 2,4 раза в гривні. Звичайно, зростання цін в доларах було меншим, але, оскільки споживачі в Україні платили за овочі в місцевій валюті, то саме показник зростання ціни в гривні є значно більш показовим. Водночас для виробників важливо також розуміти й ціни в доларах, адже основна частина їхніх витрат була прив’язана до іноземних валют, оскільки насіння, ЗЗР, паливно-мастильні матеріали, запчастини для техніки та значна частина добрив в України імпортувалися.

Варто зауважити, що оптові ціни на цибулю і моркву були рекордними для кінця року для України. Ціни на цибулю більше ніж втричі перевершували попередні рекордні ціни й були в 5 разів вищі, ніж середні показники для останніх кількох років.

По моркві ціни також були рекордно високими й майже настільки ж шокуючими, як по цибулі. Попередні рекордні рівні було перевищено в 2,5 раза, а середні рівні – в 5-6 разів.

Прямо протилежною була ситуація по картоплі. Основні виробничі регіони картоплі не були окуповані російськими агресорами, або були звільнені вчасно для відновлення польових робіт. Крім того, населення, побоюючись проблем з доступом до продуктів харчування, різко збільшило площі під картоплею, що призвело до надлишку продукції на ринку. Відповідно, середня гуртова ціна на картоплю в кінці 2022 року в Україні була лише на 11% вищою в гривні за торішню, але на 17% нижчою в доларах. Фактично ціна в 14 центів США на 30 грудня 2022 року була найнижчою за всі роки. Звичайно, говорити про прибутки для картоплярів за такого рівня оптової ціни не доводиться, оскільки він не покривав витрат навіть на закупівлю якісного насіннєвого матеріалу. І це може негативно відбитися на виробництві картоплі в 2023 році.
Тепличні овочі: помідори, огірки та перець подорожчали, але менш відчутно, ніж цибуля та морква. І це зростання цін можна вважати менш різким, ніж можна було б очікувати, враховуючи енергетичну кризу в Європі й особливо в Україні та проблеми з логістикою імпорту. В той час і попит на тепличні овочі в Україні також помітно знизився.
EastFruit


Подписывайтесь на "Новости Херсонщины" в Telegram!
Каждый день мы составляем рейтинг самых читаемых новостей для тех, у кого нет времени читать всё подряд.