Де дешевше? Порівняння цін на продукти в Херсоні та окупованому Генічеську
7 месяцев назад 0
Досить часто через свої інформаційні смітники росіяни розповсюджують наративи про “щасливе” життя місцевого населення на лівобережжі Херсонщини. Там нібито набагато дешевші продукти, чистіша вода та смачніше пломбір. На звільненому ж правобережжі, за їхніми словами, ситуація діаметрально протилежна: люди голодують, а харчі коштують захмарних грошей. Насправді ж останнім часом саме генічани відзначають стрімке зростання цін на продукти харчування. Кореспонденти та порівняли вартість провізії на обох берегах Дніпра та можуть відповісти на питання: “Де дешевше?”.
Кілька слів про методику дослідження: ми використовуватимемо ціни з ринку в окупованому Генічеську, які нашим кореспондентам повідомили місцеві джерела. Для порівняння також візьмемо вартість продуктів в одному з найпопулярніших мережевих супермаркетів Херсона, оскільки ринки в місті через загрозу обстрілів росіян майже не працюють. Тобто у цін на лівобережжі буде певна стартова «фора», адже зрозуміло, що товари в супермаркетах коштують дорожче через різноманітні націнки.
Звичайно, перш ніж почати наші розрахунки, ми маємо визначитись і з курсом валют, за яким ми проводитимемо порівняння. Станом на 12 квітня, за інформацією від Центрального банку РФ, 1 українська гривня вартує 2.4 окупантських рублів. Приймемо ці показники як константу. Також для зручності ми перевели вартість продуктів на окупованій території Херсонщини у гривні.
Почнемо з овочів. За наявною у нас інформацією, картопля на Генічеському ринку коштує у межах 10-12 гривень за кілограм, в той час, як в Херсоні за неї доведеться заплатити в середньому 25 гривень. Ціни на цибулю на обох берегах Дніпра майже однакові, хоча в Генічеську вона трохи дешевша (14,5 гривень у порівнянні з 17-18 гривнями на правобережжі). А ось за буряк, який в Херсоні коштує 17 гривень за кілограм, жителям окупованої території доведеться заплатити на 3 гривні більше. Загалом ціни на овочі на лівобережжі Херсонщини подекуди нижчі за херсонські, проте місцевому населенню радіти з цього приводу особливо не варто. Річ у тім, що така дешевизна картоплі чи моркви вказує на відсутність ринків збуту цієї продукції за межами Херсонської області. Втративши українських споживачів та не знайшовши російських, фермери з окупованих територій змушені продавати овочі виключно на внутрішньому ринку за заниженими цінами, що неодмінно призведе до збитків та збанкрутіння сільгоспвиробників. Тому дешевизна городини цього року може призвести до тотального зростання цін на неї у наступному.
Трохи інакша ситуація з м’ясом. Якщо, наприклад, свинина в херсонських супермаркетах коштує в середньому 200 гривень за кілограм, то жителі окупованих громад області платять за неї на 40-50 гривень менше. Це не дивно, адже свинарство традиційно мало більшу популярність саме на лівобережжі області. А ось яловичина в Генічеську коштує приблизно 300 гривень за кілограм, тоді як у Херсоні аж на третину дешевше. Також в середньому на 30% різняться ціни й на м’ясо птиці. Якщо в Херсоні нерозібрана тушка бройлера коштуватиме приблизно 100 гривень за кілограм, то на лівобережжі за неї доведеться заплатити вже понад 150. До речі, продають м’ясо на окупованих територіях Херсонщини зазвичай ось із таких «прилавків». Дуже апетитно виглядає, чи не правда? Прилавки з м’ясом та молоком на лівобережжі Херсонщини Цікаво, що тотальне здорожчання м’ясних продуктів у громадах лівобережжя визнають і самі росіяни. Наприклад, у квітні минулого року російські журналісти, поспілкувавшись з населенням Генічеська, відзначили, що після приходу сюди «русского мира», м’ясо подекуди зросло у ціні вдвічі. Вони пояснили це розривом економічних відносин з правобережжям Херсонщини, а також ускладненою логістикою ввезення продуктів з Росії та окупованого Криму.
Щодо молочних продуктів, то тут «перемога» дістається генічеським ринкам. Це логічно, адже молоко та масло тут продається безпосередньо від виробників, тобто, власників корів, а “з перших рук” товар завжди коштує дешевше. Ціна молока тут 30 гривень за літр, в той час, як в Херсоні приблизно на чверть дорожче. Питання тут радше у його якості, яку ніхто не контролює. Молоко в Генічеську продають у вже використаних пластикових пляшках. Для тих, хто хоче згадати 90-ті роки, це можливо і видається нормальним, але у XXI столітті подібна тара є відвертим пережитком.
Цікаво, що, за повідомленнями генічан, різкий стрибок цін на продукти харчування вони спостерігають з середини березня 2024 року, тобто після виборів президента Росії, що незаконно проводились на лівобережжі Херсонщини. Наприклад, якщо перед повторною коронацією російського диктатора хліб тут коштував 12 гривень за буханку, то тепер – 20-22. Різко зросли ціни й на курячі яйця. Перед виборами за них просили 54 гривні за десяток – зараз майже 80. Зрозуміло, що окупанти «притримали» здорожчання продуктів, щоб не відвернути потенційних виборців від «шапіто» з перевиборами Путіна. В Херсоні зараз хліб та яйця коштують дещо дешевше – відповідно 16 гривень за білий батон та 50-60 гривень за десяток курячих яєць. “Ярмарок” на лівобережжі Херсонщини Тож різниця в цінах між ринком в окупованому Генічеську та Херсонським супермаркетом наступна: на лівобережжі дещо дешевші овочі, на правобережжі – м’ясо та м’ясовмісні продукти. Ось тільки якщо у великих магазинах Херсона існує постійний контроль якості та свіжості товарів, то окуповані території поступово перетворюються на аналог СРСР кінця 80-х років. І річ навіть не у дефіциті товарів, а в тому, що більша частина оборудок відбувається на вулиці, просто неба. Харчі тут викладають на брудних прилавках, а часом і просто на землі. Ця антисанітарія називається у росіян “ярмарками”. До того ж як зазначалося, рекордно низькі ціни на городину обумовлені кризою збуту, тож надалі тут суттєво здорожчають і овочі, а згодом, через низькі ринкові ціни на молоко, під “ніж” підуть і корови, які це молоко дають. Тож як би не намагались росіяни розповідати про “комунізм”, який їм вдалось побудувати на окупованій частині області, скасувати закони економіки надуманими “перемогами” ще нікому не вдалось.