Діагноз «цукровий діабет»: як живуть люди з цією хворобою у прифронтовому Херсоні
16 часов назад 0
Довічні ін’єкції інсуліну або вживання пігулок, дієта та контроль за рівнем цукру у крові 247 — це життя людей хворих на цукровий діабет. 14 листопада — Всесвітній день боротьби з цією недугою. Станом на 13 листопада 2024 року на Херсонщині на обліку перебувають 4075 дорослих та близько сотні дітей хворих на цукровий діабет.
"Буває в нього взагалі немає сил відповідати" Херсонцю Тімуру Нечевілову — дев'ять років. У квітні 2023-го хлопцю діагностували інсулінозалежний цукровий діабет. Чотири рази на день він робить ін’єкції інсуліну та вимірює рівень цукру у крові глюкометром.
"Береться оце, вставляється. Беремо полоску, заряд, в ціль і далі. Я набираю, далі беру складку і колю інсулін" , — пояснює хлопець.
Мама Тимура Ірина говорить, що хлопець став біль самостійним. Всі процедури намагається робити сам.
"Він з самого початку сказав, що буду колотися сам. Рахує одиниці, які там під час їжі. Стало тяжче, тому що ці перепади, особливо коли в нього низький цукор. Буває, що в нього взагалі немає сил відповідати" , — розповіла Ірина Нечевілова.Тімур окрім школи, навчається у театральному гуртку, допомагає матері розмальовувати гільзи для благодійних аукціонів на потреби ЗСУ і займається рукопашним боєм.
"Недавно змагання, ось такий кубок і перше місце. Тоді я у ваговій категорії був 30-35 кілограмів. А наступні змагання я уже буду 35-40" , — розповів Тімур.
Постійна спрага та різка втрата ваги – симптоми цукрового діабету. У Тімура вони проявились після того, як перехворів на вітрянку, розповідає Ірина.
"Якщо він нервується, в нього підіймається рівень цукру. А також, коли він хворіє на ГРВІ або взагалі вірус, у нього цукор може бути й 23, і 25 ммоль/л" , — говорить мама Тимура.
"Я стаю агресивнішим, але небагато" , — каже хлопець.Тест смужки, глюкометр, голки для шприцручок Тімур отримує безплатно у дитячій лікарні. Інсулін кожні три місяці видають за електронним рецептом в аптеці теж безплатно. За словами матері, 2300 гривень – виплата від держави.
"Проблеми бувають з тим, що зараз виписують лікарі інсулін зовсім під розрахунок. Якщо раніше вони могли трішки накинуть на пів шприцручки, на цілу шприцручку, на перевірку, він перевіряє голку, як вона працює. Тому зараз все впритул, і тому ми вимушені іноді докупляти самі. Взагалі, ота виплата, яку дають на дітей, її навіть на нормальну дієту не вистачає" , — говорить Ірина.
Допомагають громадські організації Родини з дітьми хворими на цукровий діабет мають групу у соцмережах. Її створила громадська організація "СВІТ ДІА ДІТИ". До повномасштабного вторгнення вона об’єднувала майже 150 родин з Херсона та області.
"Раніше ми забезпечували, допомагали окупованим територіям. На той момент ми також були окуповані. Це і Каховка, і села, громади. А зараз, коли вже деокупація, то ми допомагаємо місту Херсон і деокупованим містам Херсонської області. Коли на фоні стресу, то це дуже, по-перше, багато інсуліну йде, дітки стресують. Тест смужки на постійній основі потрібні, бо це ж вимірювати цукри. Для повноцінного життя це на постійній основі все потрібно" , — говорить співзасновниця ГО "СВІТ ДІА ДІТИ" Марина Заущенко .Зараз громадська організація співпрацює з німецьким благодійним фондом. Завдяки цьому вдалось видати 11 інсулінових помп з розхідниками до них дітям і дорослим. Також ліками допомагає місто Львів, каже Марина.
Стрес впливає на рівень цукру в крові Ольга Клименко – дитяча лікарка-ендокринологиня. У професії — 45 років. Своїх пацієнтів приймає в офлайн та онлайн режимах, проводить консультації телефоном.
"У мене торік залишилося тільки 49 дітей з цукровим діабетом. Якщо у мене по регістру 350 було по всій Херсонській області, зараз іде тільки 49 дітей. Діти отримують інсуліни безплатно через аптеку. Я виписую через НСЗУ і потім за електронними рецептами отримують ліки" , — розповіла лікарка.За її словами, з початком повномасштабного вторгнення кількість виявлених випадків захворювання на цукровий діабет серед дітей збільшилась. Пік припав на 2022 рік. Вона вважає, що основна причина — це стрес.
"У 2022 році у нас захворіло 33 дитини. І 54 відсотки від цих 33 дітей — в окупації. З березня по листопад. Багато. У 2023 році у нас тільки вісім випадків було, а зараз жодного за цілий рік. Але і дітей залишилося дуже мало" , — розповіла Ольга Клименко.
Діабет — не вирок Херсонська художниця та волонтерка Ірина Мячева хворіє на інсулінозалежний цукровий діабет 20 років. Попри хворобу вона пише картини, викладає дітям і влаштовує благодійні аукціони на підтримку українських воїнів. На обстріли Херсона її організм реагує різким підвищенням рівня цукру у крові, який неможливо збити протягом доби, каже жінка.
"Я була на вулиці, йшла додому спокійно. Нічого не віщувало біди, і прилетіли дві балістичні ракети. Я не зрозуміла, як я добігла додому. І так, цукор був 27 ммоль/л. Я його збивала цілий день. Було погано" , — розповіла Ірина.Голки для інсулінових ручок, тест-смужки для вимірювання рівня глюкози в крові їй надсилають друзі із закордону. На відміну від дітей, ці розхідні матеріали дорослим необхідно купувати.
"Я буду казати чисто за себе, за свої ліки, які я приймаю. Наразі я можу дістати в Херсоні тільки один інсулін з двох. Інший мені допомагають дістати друзі з Миколаєва. Я отримую електронний рецепт. Вони його викупають в Миколаєві. Лікарів в місті не вистачає, особливо вузьких спеціалістів. До кожного спеціаліста треба записуватися заздалегідь за два-три тижні" , — каже художниця.
За її словами, попри хворобу, підтримувати себе у формі допомагають заняття спортом та позитивне мислення.
"У мене два найголовніші правила. По-перше, це ніколи не вважати діабет за вирок. Це певний образ життя, але це в ваших можливостях зробити його комфортним. Ніколи не здаватися, ніколи не сумувати, йти через всі складнощі до своєї мети. Друге таке правило – ніколи не забувати, що діабет не пробачає помилок. Якщо ти знаєш свій ритм, якщо ти знаєш свій режим, якщо ти знаєш, що в одну годину тобі треба поїсти, в одну годину тобі треба поміряти цукор, щоб ти краще себе і спокійніше відчував, це треба робити. І тоді все буде добре" , — пояснює Ірина.
Помолодшав вік пацієнтів За словами лікарки-ендокринологині Олени Ющук, за роки повномасштабної війни помолодшав вік її пацієнтів.
"Стрес дуже впливає на обмінні та гормональні процеси, то наднирники виділяють адреналін, кортизол. Ці гормони впливають на ендокринну систему негативно. Підвищується рівень цукру, також гальмують виділення інсуліну ці гормони, тому, дуже важливо слідкувати за стресом, не допускати цього" , — розповіла Олена.На правобережжі Херсонщини налагоджено постачання інсулінів та цукрознижуючих пігулок, розказала директорка обласного Департаменту здоров’я Тетяна Карчевич .
"Цього року тест-смужки також мали можливість отримувати пацієнти й через аптечну мережу за програмою "Доступні ліки" відповідно до виду глюкометра. На наступний рік це також буде продовжено і такі пацієнти матимуть можливість разом з інсуліном, цукрознижуючими препаратами отримувати тест смужки" , — каже Карчевич.
За її словами, станом на 13 листопада 2024 року на обліку перебувають 4075 дорослих та близько сотні дітей хворих на цукровий діабет.